Põlva Foto: pressimaterjalid

Erinevatel kohtumistel, viimati Põlva käsipalli sünnipäeval, olen ikka toonitanud, et Põlva on noor ja väike linn. Jah, linna nime saime vaid 20 aastat tagasi, ajaloost on aga faktid, Põlva oli asustatud juba vähemalt 13. sajandil. Kuigi veel eelmise sajandi algul oli Põlva pigem väike kirikuküla, oli siin vaimsust küllaga. Piisab, kui mainida, et Põlva kirikuõpetajana töötasid esimese eestikeelse ajakirja koostaja Gustav Adolf Oldekop, esimese kooliraamatu väljaandja Johann Georg Schwartz, et siit on pärit keele- ja luuleteadlane, Eesti ärkamisaja ühiskonnategelane Jakob Hurt. Põlva kandi inimeste aktiivsusest annab tunnistust see, et Põlva Intsikurmus peeti esimesed Eesti laulupäevad, et siia ehitati sajand tagasi rahva oma raha ja tööga seltsimaja (tänane raamatukogu).

See kõik oli, aga täna? Täna on meil E Stuudio, naiskoor Mai ja Vaimuliku Koorilaulu Selts, 145 aastase ajalooga puhkpilliorkester, enam kui sajandivanune harrastusteater ja veel mitmed toredad kollektiivid. Meil on Mait Patrail, Maicel Uibo ja Riivo Jõgi, Põlva lasketiirust on Euroopa paremikku jõudnud Peeter Olesk, terves Euroopas on teatakse meie 40 aastase ajalooga käsipalli. Põlva käsipalliturniiril osalenud Minski meeskonna treener ei jõudnud ära imestada, et Serviti käsipallurid pärinevadki valdavalt Põlvast. Peterburi treener lisas naerdes, et kui Põlva on küla, siis Peterburg on agul, kuivõrd nemad on oma miljonilinna meeskonda toonud pallureid tervelt Venemaalt. Ka nädal varem Saksamaa turniiril tuli Servitil rinda pista võistkondadega, mis päris mitme riigi tippudest kokku pandud. Piinlik meie poiste mängu pärast polnud kordagi, pigem vastupidi, Serviti puurivaht tunnistati turniiri parimaks.

Eelneva põhjal pole Jakob Hurda samba ees vaja piinlikkust tunda. Kui oleme ka rahvaarvult väiksed, oleme siiski vaimult ja väelt suured. Ja kui olemegi linnana noor, oleme ometi pika ja auväärse ajalooga paik. Seda tasub teada ja meeles pidada kõigil põlvakatel, eriti aga neil, kes nüüd oma kooliteed alustavad. Tulevik on me endi kätes, seda tõestab nii kodukandi ajalugu kui ka tänane päev. Teadmisjanu algaks kooliaastaks!