CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100 Scanpix

Näiteks  kui haigestub graafikujärgne töötaja ja teda tuleb asendama omal vabal päeval teine töötaja, siis kuidas toimub asendama tulnud töötaja töö tasustamine - kas talle tuleb maksta asenduspäeva eest 1,5 kordset tunnitasu?

Vastab tööinspektor-jurist Kaia Taal:
Kaia Taal
Tööinspektsioon
Eraldi asendamistasu ei ole töölepingu seadusega (edaspidi TLS) sätestatud.

Haige töötaja asendamisel on tegemist tema asendajale ette planeerimata tööajaga, st  see tööaeg tavaliselt lisandub asendaja tööajakavasse. Seetõttu on see asendajale töötamine üle kokkulepitud tööaja ehk ületunnitöö, mida kohustub töötaja tegema vaid kokkuleppel. Ületunnitöö tuleb töötajale hüvitada tasulise vaba ajaga või kokkuleppel rahas (TLS § 44 lg 6,7). Rahas hüvitamisel peab tööandja maksma töötajale 1,5kordset töötasu.

Kui tööaega summeeritakse, siis on võimalik tööajakava arvestusperioodis kavandada toimunud muudatuse järel arvestades kogu arvestusperioodi (näiteks nelja kuu) töötunde. Nõnda ei pruugi ületunnitööd tekkida ja tehtud töö tasustatakse ühekordse töötasuga.

Tööandjal tuleb tööaja planeerimisel kindlasti silmas pidada ka TLS-st tulenevaid töö- ja puhkeaja piiranguid. Seoses asendajale lisandunud tööajaga peab töötajale olema jätkuvalt tagatud igapäevane ja -nädalane puhkeaeg.