Pilt on illustreeriv

9. augusti õhtul asusime Tõrva poole teele, saatjaks üle pika aja vihmasadu. Tõrva võttis meid vastu kuiva ilmaga. Ööbimiskohas  Tõrva Gümnaasiumis  esinesid küll väikesed veeprobleemid, aga me ei lasknud sellest ennast häirida. Oligi aeg seada sammud esimesse proovi. Tõrva Loits toimus tänavu juba 6. korda ja esmakordselt oli peopaigaks maaliline Veskijärv. Samuti oli esmakordselt kaasatud nii palju tantsijaid ja lauljaid. Tõrva Loits koosnes mitmest osast. 300 tantsijat ja 200 lauljat osalesid etenduses „The greatest hits of  Kalevipoeg". See  koosnes eeposest  valitud paladest, mille teksti räppis Päär Pärenson, teda toetasid trummid, Tanel Padar ja The Sun ning tantsijad oma liikumistega. Etenduse  lavastaja oli Mart Koldits. Tantsijaid juhendas ja etenduse koreograafia seadis Märt Agu. Imestama pani Märt Agu võime ilma mikrofoni ja ka ilma saatemuusikata panna 300 tantsijat ühes rütmis liikuma. Kõrvalpõikena mainin, et kõik liikumised õpetati kohapeal. Esimene proov lõppes ööpimeduses ja seejärel siirdusime õhtusöögile ja magama. Järgmisel päeval toimusid proovid päev läbi. Läbimänguks saime  lõpuks etenduse muusikatki kuulda. Siis väikene puhkepaus ja riietumine rahvariietesse ja tagasi peopaika. Peoplats oli igatahes publikut täis. Peo juhatas sisse Jaan Tätte koos ansambliga Udupasun. Nende esinemine oli tuntud headuses, sest esitamisele tulid kõik J. Tätte tuntumad laulud. Nagu Norra ilmaennustus oli lubanud, algas samal ajal ka vihmasadu, mis kord tugevnedes, kord hõrenedes, kestis peo lõpuni. Pärast väikest pausi jõudiski vaatajate-kuulajateni „The greatest hits of Kalevipoeg". Tantsijatele algas küll etendus väikese äpardusega. Meile unustati  õigeaegselt valgus suunata ja tantsijad koperdasid metsast platsile pimeduses ning oma koha leidmisega oli suuri raskusi. Edasi kulges kõik aga plaanipäraselt. Etendusele oli juurde lisatud veemängud ning tulemängud prožektorite kui ka tõrvikutega (tantsijad). Etenduse lõpus olid taeva all akrobaadid ning järvel süüdati põlema Kalevipoja laeva siluett. Seejärel esines Tanel Padar koos Tõrva neidudekooriga. Peo lõpetas loits, mille ajal moodustus tantsijatest koos põlevate tõrvikutega ümber kogu peoplatsi ring. Järgnes ilutulestik, mis küll vihma tõttu toimus kahes jaos.

Vaatamata pisikestele äpardusele ja vihmasajule oli üldmulje kogu etendusest suurepärane. Hämmastav, et üks väikene linnake suudab niisugust vaatemängu aastast aastasse vedada. „Katid" olid küll vaatamata tilkuvatele riietele väga rahul, et said selles vaatemängus osaleda.

NB! Kui leidub naisi, neide, noorikuid, kes tahaksid naisrühma sügisest tantsima tulla, siis andke palun teada tel 51 77382. Olete väga oodatud, sest järgmisel aastal tahaksime jõuda Tallinnasse tantsupeole.