Foto autasustamiselt - alustades vasakult Hanna-Liisa Reiljan, Evita Lohu ja õp. Hele Saarse Valla Vaatleja

Lõppes Eesti Muusikakoolide Liidu konkurss „Parim noor instrumentalist 2013", kus võistlusjärg oli tänavu klaveri- ja puhkpilliõpilaste käes. Võistlus sai alguse regioonides, kus selgitati välja ja autasustati iga piirkonna parimaid. Kehtna Kunstide Kooli klaveriõpilased Hanna-Liisa Reiljan ja Evita Lohu võitsid kumbki oma vanuserühmas esimese koha. Seejärel esitas žürii piirkondlikud laureaadid järgmisse, salvestusvooru, mida peetakse kõige raskemaks. Kuna esinejat näha ei ole, jääb järele puhas muusika, samuti ei ole teada, kes mängib. Salvestusvoorust langeb alati palju osalejaid välja. Hanna-Liisa ja Evita valiti edasi salvestusvoorust vabariiklikku lõppvooru, mis toimus Tallinnas. Evita Lohu saavutas kõige vanemas vanuserühmas teise koha ning Hanna-Liisa Reiljan kõige nooremas vanuserühmas kolmanda koha. Mõlema tüdruku klaveriõpetaja on Hele Saarse. Lõppvooru žüriisse kuulusid Jussi Siirala (Soomest) ning Ülle Sisa ja Lembit Orgse (Eestist). Konkursi  lõppkontsert toimus 31. märtsil Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis. Kontserdile järgnes auhinnakarikate jagamine.

4.-8. aprillil toimus rahvusvaheline noorte pianistide, viiuldajate ja tšellistide konkurss „Noor muusik - Tallinn 2013". Konkurss on mõeldud kuni 13-aastastele noortele muusikutele ja seda on peetud alates aastast 1997 tänavu juba üheksandat korda. Sellest nõudliku kavaga kõrgetasemelisest kahevoorulisest konkursist võttis osa Hanna-Liisa Reiljan, kes pälvis diplomi esinemise eest teises voorus. Tema õpib klaverit neljandat aastat ja osales kõige nooremas vanuserühmas, kus esimeses voorus tuli esitada J. S. Bachi polüfooniline teos, C. Czerny etüüd, kantileenne pala ning sonatiin või sonaat järgnevatelt heliloojatelt: J. Haydn, M. Clementi, F. Kuhlau, W. A. Mozart, L. van Beethoven. Teise vooru valiti ainult 5 osalejat ning seal tuli esitada koos orkestriga (Klaaspärlimäng Sinfonietta, dirigent Jüri Alperten) üks kolmest Eesti autori teosest: Lepo Sumera „Kolm maailmaimet", Raimo Kangro „Kassikontsert" või Risto Laur „Tüdruk ja draakon".  Žüriisse kuulusid Liv Glaser Norrast Oslo Muusikaakadeemiast, Carlos Juris Soomest Helsingi Sibeliuse Muusikaakadeemiast ning Ülle Sisa Eestist Georg Otsa nimelisest Tallinna Muusikakoolist. Konkursi pidulik lõpetamine ja autasustamine toimus Estonia kontserdisaalis.

29.-31. mail toimus Lätis XXI rahvusvaheline noorte muusikute konkurss  „Sigulda 2013", kus Evita Lohu saavutas teise koha 15.-16. aastaste vanuserühmas kõikide pillirühmade (klaverid, keelpillid, puhkpillid, rahvapillid) üldarvestuses. Esitada tuli J. Haydni, W. A. Mozarti  või L. van Beethoveni sonaadi I osa sonaat allegro vormis ja teine lugu vabal valikul. Žüriisse kuulusid esimees Ventis Zilberts - J. Vitolsi nim. Läti Muusikaakadeemia klaverikateedri professor,  Irena Karsokiene - Leedu B. Dvarionase nim. Muusikakooli  tšelloõpetaja ja direktori asetäitja, Vello Sakkos - Georg Otsa nim. Tallinna Muusikakooli puhk- ja löökpillide osakonna juhataja ja Rahvusooper  Estonia klarnetist. Lisaks konkursile jäi meil aega tutvuda ka sealse maalilise looduse  ja vaatamisvaarsustega ning  sõita funikulööriga  40 m kõrgusel Gauja (Koiva) jõe kohal.