Hetk muuseum-arhiiv-raamatukogu õnnistamistalitluselt Erakogu

20.-25. augustini leidsid aset järjekordsed Kose kihelkonnapäevad. Seekord jäi kihelkonnapäevade keskmeks, mille ümber kõik muud sündmused koondusid, Kose kiriku muuseum-arhiiv-raamatukogu (MAR) avamine. MAR asub kiriku 19. sajandi juurdeehituses. Arhitektid on me oma kihelkonnast - Nele Rohtla ja Indrek Mikk. Oma annetuse MAR-i valmimiseks andsid teiste seas Pirko kauplus ja Klaasimeister.

Muuseumisse panustasid mitmed kohalikud tegijad - Toomas Turmann, kelle Orus asuvas töökojas valmisid Tomi ja Dani käe all muuseumi vitriinid, Virgo Orasi, kes pärast arheoloogide kaevetöid tegi korda kirikuaia.

Vanim leid

Arheoloogiliste kaevamiste käigus leiti muuhulgas Kose kirikuaiast tilluke Gotlandil vermitud penn, mis olid kasutusel aastatel 1140-1210. Ühtegi nii vana münti varem ühegi Eesti kiriku juurest leitud ei ole.

Muuseumiosas on välja pandud kirikuga seotud esemed, raamatud ja dokumendid, vanimad neist 15. sajandist. Kõige uuem ekspositsiooniosa on kolmemõõtmeline lühifilm Kose kiriku ehitusloost, mille autoriks on oma ala tipptegija Renee Kelomees. Arhiiv sisaldab kogudusega seotud materjale, raamatukogu kristlikku ja teoloogilist kirjandust. Kose kiriku muuseum-arhiiv-raamatukogu valmis viimase kolme aasta jooksul PRIA 3.2. meetme toel. Viie protsendiga toetas projekti Kose vald. Õnnistamistalituse viis 23. augustil läbi peapiiskop Andres Põder. MAR on avatud pühapäeviti 12.15.-15.00. Samuti on võimalik uksed lahti teha võttes eelnevalt ühendust EELK Kose kogudusega.

Ent kihelkonnapäevad olid alguse saanud juba kolm päeva varem ajalooõhtuga pastoraadis, kus toimus kolm loengut. Ly Renter rääkis kaasakiskuvalt Kose kihelkonna haridusloost, Martin Malve pidas spetsiifilise ettekande väljakaevamisest Kose kirikuaias ja Velli Hollman rääkis Karla küla vaimulikust elust möödunud sajandi algupoolel. Ajalooteemaga haakus ka Kose gümnaasiumis Marju Vergi üles pandud vanade fotode ja Aksel Orasi puuskulptuuride näitus.

Tänased mõisnikud

Järgmisel õhtul kutsus Kose kirikumõis endale külla ümbruskonna mõisnikud. Kirikumõisa kohvikus, kus laudade vahel liikusid frakkides kelnerid, akende ees lendlesid elevandiluukarva siidkardinad ja kroogitud laudlinadega laudade taga olid Pikva mõisa punase sametiga toolid, istusid ümarlaua ümber Valter Koppel Paunküla mõisast, Uno Silberg Ravila mõisast ja Vello Saliste Kose-Uuemõisa mõisast. Vesteldi mõisate tegemistest tänapäeval. Järgmisel päeval uitasid kihelkonnapäevad valitsuse varjendis, kus toimus ka fi lmiõhtu. Siis tuligi muuseumi avamine, millele omakorda järgnes kirikuöö muusika ja küünaldega. Laupäeval toimus kirikumäe jalamil traditsiooniline aiasaaduste ja käsitööturg. Pealelõunal andis üllatuskontserdi Ravila karjakastellides ansambel "Kruuv". Samas oli võimalik ise käsitööd teha.

Kihelkonnapäevad päädivad alati pühapäeval kuldleeripüha jumalateenistuse ning õhtuse kirikukontserdiga. Nii ka tänavu. Seekord laulis kirikus Orthodox Singers, kelle muusika on meisterlik näide inimhääle valitsemisest.

Täiendavat lugemist Kose kirikus ja kirikumõisas toimunu kohta leiab internetist aadressilt kosekroonika.blogspot.com.

Tänan kõiki, kes andsid oma panuse Kose kihelkonnapäevade 2013 korraldamisel!