Kõrvaklapid Foto: Andres Putting

Maailma tervishoiuorganisatsiooni hinnangul puudutab liiga valjude helide põhjustatud kuulmislangus maailmas 1,1 miljardit inimest. Uuringud on näidanud, et ühel viiest teismelisest on kuulmiskahjustus, see on 30% rohkem kui eelmise sajandi viimastel kümnenditel. Aina süvenev kõrvaklappide kasutamine on pannud teadlasi ja arste kasutusele võtma väljendit “MP3 generatsioon” või siis lihtsamalt “kõrvaklapipõlvkond”.

Nagu iga asi, sõltub ka kõrvaklappide mõju nende kasutamise viisist, kestusest ja helitugevusest. Doktor Liina Luht firmast Audiomed, kes käib ka Kuressaares nõu andmas, ütleb, et ta ise on näiteks näinud seda, kuidas rokk-kontserdil kõlari juures seismisest on tekkinud kuulmiskahjustus. Samasugune oht ähvardab ka kõrvklappe kasutavaid inimesi.

Eestis ei ole täpselt sellealaseid uuringuid veel tehtud, kuid dr Luht on kindel, et kuulmiskahjustused on juba olemas või tulemas. Tema sõnul on kuulmiskahjustuste teke ja ulatus seotud kindlasti sellega, kui palju ja kui valju muusikat kuulatakse.

Loe pikemalt Saarte Häälest.