Pruun vesi Kohtla-Järvel (Delfi lugeja foto)

“Märkimisväärne raha kulub peaaegu iga päev ummistuvatele veefiltritele, kodumasinate (sh gaasiboilerite) parandamisele ja riietele, mis sellise veega pestes värvi muudavad,” ütleb Sinivoore 13 korteriühistu esimees Jelena Mutonen.

“Selle tõttu, et maja üldfilter ummistub ja vajab puhastamist, on meie majal tekkinud 40protsendiline vee ülekulu (korterite veemõõtjate ja maja üldveemõõtja näitude vahe). Inimesed ei taha maksta, sest nemad ju seda vett ei ole kasutanud, vaid on joonud poest ostetud pudelivett.
Siis, kui meid klooriga mürgitati, soovitati vett lihtsalt keeta, aga mida teha rooste- ja mudahõljumiga?” küsib ta.

Järve Biopuhastuse keskkonnaspetsialisti Julia Nestori sõnul hakkas ettevõte esimeste kaebuste laekumise järel Lõuna mikrorajoonist otsima põhjust, miks vesi on roostekarva. Põhjuse leidmine võttis aega. Ettevõte korraldas isegi majasiseste torustike survepesu, arvates, et põhjus võib olla nende saastumises.

“Eile aga selgus, et see on tõesti meie süü: leidsime probleemi veevarustuse tehnoloogilisest ahelast. See on seotud uue pumpla käikuandmisega Lõuna mikrorajoonis 22. juunil,” tunnistas Nestor. “Avastati ehitajate möödalaskmine. Pumbajaama ehituse eest vastutavale peatöövõtjale, Merko Ehitus Eesti ASile tehti ettekirjutus kõrvaldada viga viivitamatult.”