Foto: Tanel Meos

Jalgrataste varguste arv kipub suveperioodil tõusma. Ei aita seegi, kui ratas lukuga hoidikusse aheldada, kurikaelad suudavad kinnitustrossid kuidagi läbi saagida või haaravad velo kaasa lihtsalt ilma esirattata. Bikeepi rattahoidla mehhanismid on loojate sõnul turvalisim valik. Lahti kangutada konstuktsioone ei anna ja kui keegi kurjade kavatsustega parkla ümber sehkendab, siis saadab kaamera ja alarmiga varustatud turvasüsteem keskusesse teate.

Jalgratta lukustamine on lihtne. Parkimiseks on vaja vaid mobiiltelefoni. Süsteem käib nii, et tuleb helistada seinal kirjas olevale telefoninumbrile, seal öeldakse hoidiku number 1-5 (samal ajal hakkab vastava kinniti juures ka roheline induktsioontuluke plinkima) ja lukk avaneb. Kõne ei maksa rohkem, kui tavaline operaatori taks on. Et lukk pärast lahti ka saada, on vaja samalt numbrilt uuesti kõne teha. Rattaparkla loojate sõnul käivad arendustööd sellel suunal, et tulevikus välja töötada ka ID-kaardi või kiipkaardiga lukustamisvõimalus.

Kui sauevallakad parkimislahenduse omaks võtavad, võib kaaluda selle kasutamist ka vallas laiemalt.

Kuivõrd kultuurikeskuse juurest väljuvad ka mitmed bussid, oli üks asukoha valiku eesmärk populariseerida võimalust parkida ratas ning minna bussiga linna. See võiks olla eriti sobiv just neile, kes tulevad veidi kaugemalt elurajoonidest.

Esialgu on Saue vald esimene omavalitsus kaubanduskeskuste kõrval, kes sellise süsteemi kasutusele on võtnud. Ja 50% Bikeepi tiimist on naabervalla Saku poisid.