(Foto: Delfi, Tanel Meos) Eestielu

2010. aasta kevadel kohtusid Kiili vallavalitsuse eestvõttel Kiili, Kohila, Kose ja Saku vallavanemad, et alustada ühist tegevust plaanitavate lubjakivikarjääride rajamise vastu. Kohtumise tulemusel saadeti ühine pöördumine peaministrile, kus avaldati tõsist muret sellise suures mahus looduse rikkumise pärast ning paluti kaaluda kogu ala kaitse alla võtmist.

Otsustati alustada koostööd ka kodanikeühendustega, kes seni olid oma nõudmistega tihtipeale üksi jäetud. Peaminister kirjutas muu hulgas oma vastuses, et „seni, kuni mina olen peaminister, Nabala karstiala ei kahjustata“. Tänaseks on tehtud suur töö karstiala põhjalikuks uurimiseks ja peatselt on oodata ka uuringute käivitamist. Kuidas selleni aga jõuti? Alustame siinkohal ülevaate andmist nendest otsustest ja tegudest, mis on viinud meid tänase olukorrani, kus kaevandusfirmade ja kohalike elanike vastasseis on muutunud kriitiliseks.

Suur tänu siinkohal Salme Väljatagale, kes on pikki aastaid silma peal hoidnud kogu protsessil ja üles tähendanud kõik olulisemad sündmused. Loodan, et selline põhjalik ülevaade annab hoogu meie õiglasele võitlusele oma kodukandi looduse ja karstiala säilimise nimel. “Narri loodust üks kord, ta narrib sind üheksa korda vastu!” Põhjalikum artikkel valla veebilehel.
_________________________________________
Keskkonnaministeeriumi selleteemalised materjalid asuvad aadressil http://www.envir.ee/Nabala