Jaanipäeva hommik Foto: Andres Putting

Olgu öeldud, et ainus viis pohmelust vältida on üldse mitte alkoholi juua. Juues saab vedelikukaotust ja sellega kaasnevat pohmelli vaid leevendada, aga mitte täielikult vältida.

Alkohol on diureetikum, mis tähendab, et see suurendab uriini eritumist ja põhjustab organismis vedelikukaotust. Sellest tulenebki suurem osa pohmelusega seotud sümptomitest. Alkohoolsed joogid sisaldavad sageli türamiini, mis võib ka tekitada peavalusid. Kõige sagedasemad pohmeluse tunnused ongi väsimus ja peavalu, üldine halb enesetunne, südamekloppimine, valgus- ja helitundlikkus, üldine lihasvalu, iiveldus ja oksendamine, kõhulahtisus, värisemine ja janu ning silmade punetus. Mis võiks aidata pohmelli leevendada ja takistada selle tulekut?

Enneta pohmelli

Enne joomist söö kõht täis. Toit aitab alkoholi siduda ja organismile jääb alkoholi töötlemiseks rohkem aega. Proovi ka näiteks pohmelliplaastrit, mis tuleb kindlasti nahale paigaldada enne alkoholi tarvitamist. See aitab taastada vajalike vitamiinide, toitainete ja antioksüdantide taset, mida keha alkoholi tarvitades kaotab. Plaastrit tuleb peal hoida kaheksa tundi pärast alkoholi tarvitamise lõpetamist. Kokku mitte kauem kui 24 tundi.

Kasu oleks ka aeglasemalt joomisest. Nii suudab inimene joodavaid koguseid paremini kontrolli all hoida. Seedekulgla aktiveerimiseks oleks hea õhtu jooksul ka tantsida või jalutada, mitte ainult pidulaua ääres istuda.

Vali, mida jood

Ära joo erinevat liiki jooke läbisegi. See ärritab magu ja nii on hilisem piinlemine peaaegu kindlasti garanteeritud. Rohkesti lisaaineid sisaldavad enamasti tumedat värvi joogid nagu punane vein, brändi ja portvein, mis võivad tekitada ka suurema pohmeluse.

Alkoholi tuleb juua vaheldumisi veega ning vett olgu rohkem kui alkoholi. Sest alkoholi joomisest tingitud vedelikukaotus paneb inimest rohkem jooma ning juues juurde ainult alkoholi, halveneb olukord veelgi. Seega: alkoholi juues varu endale alati teine klaas vee jaoks!

Loe edasi Lõunaeestlasest.