Anneli Endla ja Kris Leinatamme ideest sündis käsitööpood Craftcenter, mis on oma loojate nägu. Annelil on süles pesamuna Vesse. (Foto: Jukko Nooni) Eestielu

Isetegemise rõõmust kasvas välja idee luua käsitööpood, mis avas juuli keskpaigas Jannseni kaubamaja teisel korrusel uksed. Craftcenteri käsitööpoest leiab lisaks käsitööle professionaalset kunsti, kodumaist päritolu looduskosmeetikat, ravimteesid, mett, kuivatatud marju, käsitööšokolaadi ja palju muud. Sügisest hakkavad toimuma õpitoad.

Alates septembrist tüürib poodi Kris üksinda, sest Anneli otsustas rohkem perele pühenduda, kuna tal sündis hiljuti teine poeg ning kahe väikese lapse kõrvalt oli keerukas vajalikul määral aega leida.

Kris Leinatamm on veendunud, et Nõmme inimene on just selline, kes hindab käsitsitehtut, eestimaist talukaupa. “Pooleteise kuu jooksul on tekkinud lausa püsikunded,” on ta üllatunud. “Nii mõnedki on küsinud, et miks me selle poe siia Nõmmele tegime, sest käsitöö on meil ju harjumuspäraselt kesklinnas? Jannseni kaubamaja on strateegiliselt väga heas kohas ja siit on suhteliselt võimatu mööda minna niimoodi, et sa seda ei näe,” arvab Kris. “Kindlasti ei ole sihtrühm ainult turistid, vaid ka meie omad Nõmme ja Tallinna inimesed, seetõttu sobib äärelinn asukohana ideaalselt. Tallinn ei ole ju ainult vanalinn.”

Poe avamine Nõmmel sai teoks suuresti tänu õnnelikule juhusele. “Tavaliselt sõidan ma koju teist teed kaudu, kuid seekord tulin ma mööda Vabaduse puiesteed, kuid hajameelusest sõitsin Hiiu tänava ristmikust mööda, kust ma oleks ära pöörama pidanud. Jannseni kuabamaja ees nägin silti “Rentida”, ma hakkasin autoroolis nutma, sest kui me kevadel veebipoega alustasime, siis mõtlesin, et umbes aasta pärast võiks see pood tulla ja just kindlasti Jannseni kaubamajja, aga tuli kiiremini,” kirjeldas Kris poe sünnilugu.

Vastulöök matrjoškadele

Nii Kris kui ka Anneli on töötanud kümme aastat hotellinduses ning näinud, mida Eestit külastavatele turistidele pakutakse. “Ausalt öeldes on mul olnud piinlik, kui külalised rõõmustavad ostetud masinkootud “käsitöö”, matrjoškade ja meregvaigust ehete üle, mida neile eesti käsitöö pähe müüdud on,” rääkis Leinatamm.

“Müürivahe tänaval, kus müüakse kudumeid, ütleb tädike, et ah see soomlane on nii rumal, et ta ei saa aru, et see on masinkootud. Loomulikult ei ole vale müüa masinaga kootud rõivaid, kuid lubamatu on, et seda reklaamitakse käsitööna. See tuleb ju bumerangina meile tagasi,” on Kris nördinud.

Teine oluline nüanss on viia käsitöökunst meie oma inimesteni. Leinatamme sõnul on väga palju neid, kes sooviksid mõnele sõbrale kinkida näiteks vildist susse, keraamikat või muud säärast. “Selline inimene ei lähe Viru tänavale, et osta turistile suunatud “Welcome to Estonia”-märgiga asju,” on ta veendunud.

Samuti on eelkõige kohalikele elanikele suunatud kõikvõimalikud õpitoad, mis kaupluses toimuma hakkavad. Juba septembris saab Craftsenteris õppida polümeersavist ehete tegemist ning seebivalmistamist. “Lähiajal paneme siia üles kangasteljed ning tulevikus saab ka ses osas huvilistele õpetust jagada,” räägib tulevikuplaanidest silmnähtavalt vaimustunud Kris. Ta on kindel, et kõige paremini elavad ja jäävad ellu need poed, mis on kellegi või millegi nägu. “See pood on meie nägu!”

Vaata ka Craftcenteri kodulehekülge www.craftcenter.eu.