Foto: Andres Putting

Seega oleme jõudnud talve- ja hingedeaega.

Linnud lahkuvad, udu on igapäevane kaaslane, õhus on tunda kaduvikku. Mihklipäev oli põllutööde lõpetamise püha, kui naeris jõudis keldrisse ja naine tuppa, karjalastel lõppes suvine tööleping ja neil tuli koolitarkust taga nõudma asuda. Põllumehele oli mihkel tagasivaate päevaks suve töödele ja saavutustele - kas aita on kogunenud seitsme kuu toit ja järgmise külvi seeme.

Lastele ja noortele tähendas septembri lõpp pidude aega. Kui mihklipäeva ei peetud, tuli hunt järgmisel aastal loomadele kallale ja tegi suurt kahju, ka vili ei kasvanud ning lina jäi kasvus kängu.

Uhlapere Selts peab vanarahva tarkusest lugu ja tähistab kõiki sügisesi tähtpäevi lõikuspüha peoga 12.10.2012 kell 20.00.

Tantsuks tuleb mängima ansambel AmetiÜhing. Sissepääs 5 euri. Töötab puhvet.

Nüüd kui välistööd on lõppenud, ootame taas kõiki seltsimajja näiteringi ja laulukoori. Uksed on seltsi tegevuses huvitatutele avatud iga esmaspäeva ja kolmapäeva õhtul. Pühapäeviti on oodatud kõik seltskonna tantsudest huvitatud jalga keerutama.

Info seltsimajas ja raamatukogus. Ajakirjanduses on muutunud kõige huvipakku-vamaks ja kõne-ainet andvamaks  teemaks pikaajalised ilmaennustused.

Kogusime kokku Erinevad vanarahva ilmaennustused mihklipäeva järgi, et saaksite ise otsustada, milline see talv siis täpselt tuleb: kui mets oli mihklipäeva ajal juba kollane, pidi suvivili järgmisel aastal valmima õigel ajal ja andma hea lõikuse. Olid puude lehed mihklipäeva aegu veel rohelised, pidi tulema pehme talv, aga põllud pidid kevadel halla all kannatama.

Kui puude lehed olid aga mihklipäeva ajal juba varisenud, tähendas see eesolevaks aastaks varajast kevadet, maarjapäevaks pidi lumi olema läinud ning heinamaal ja karjamaal kasvama juba noor rohi. Kust kandis mihklipäeval tuul puhub, sealt puhub ta terve talve. On mihklipäeval maa valge, on jõulud mustad. Kui mihklipäeval müristab, tuleb soe ja pikk sügis. On Linnutee mihkliööl hästi hele ja sirav, tuleb sügava lumega talv. Mihklipäeva ilus ilm toob külma talve, sajune ilm - pehme talve oma sulailmadega. Siin mere pool oli kõike - jagus päikesepaistet, vihma, müristamist, sooja lõunatuult.

Lehed on kindlalt puude küljes. Võttes kokku eelpool toodu on meiepool oodata pikka ja sooja sügist ning seejärel kena valgete jõuludega vahelduva ilmaga talve, mis kestab kaugele kevadesse välja.

Ilusat sügist ja kohtumiseni seltsimajas!