Selle aasta esimene Rannu Valla Leht

Talu on täienenud talve jooksul uue elaniku - musta minisea põrsa Nosu näol, kes tuli meile eelmise aasta lõpus, kuna endine omanik, kes oli põrsa kingituseks saanud, ei leidnud talle oma elamises kohta. Võtsime koduta jäänud põrsa hea meelega vastu, kes saabuski tallu kinniseotud kartulikotis. Kotisuu avanedes oli loom nii suures šokis, et kargas esimese hooga koti avajale hammastega käsivarde, nii et järel katkine varrukas ja sinikais käsivars. Esimesed nädalad veetis põrsas soojas köögis pliidi kõrval, edasi aga kolis lauta kanade seltsi. Nüüdseks on siga jõudsalt kasvanud. Kui esiotsa pidi ta kanadega ühest kausist süües oma kärssa hoidma, et mitte nokkadega pihta saada, siis nüüd jagatakse elupaika ja söögikaussi vilunult ja sõbralikult. Kevadeks oleme hakanud otsima meie tallu eesti hobusele seltsi väikest poni pisemate laste rõõmuks.

Nosu
Rannu Valla Leht

Uue aasta 3. jaanuaril külastasid Paju küla 53 Nõmme Loodusmaja last ning juhendajat, kes olid külla tulnud Võrtsjärve Järvemuuseumisse ja soovisid lisaks näidata linnalastele taluloomi ning maiustada Pagarimoori pagarimajas. Nii oli sel päeval Paju küla ja Limnoloogiajaama vahel liikumas näha hiiglaslikku valget bussi ja suurt kogust säravaid silmapaare. Kuue tunni ja kahe grupi jooksul uuriti, katsuti, paitati, söödeti viimsetki loomakest. Kitsed-lambad on lastele üsnagi tuttavad, suuremat uudishimu tekitasid lehm, siga, haned ja hobune. Esimest korda andsime lastele võimaluse ka ise lehma- ja kitselüpsi proovida ja suureks üllatuseks seisid linnalapsed õhinal ümber lehma järjekorras ja kosta oli isegi vaidlust, kes kui kaua saab lehma lüpsta ja kes on järgmine. Korraga lüpsti lehma lausa mõlemalt küljelt ja meie maakarja lehm Haldi oli rohkete silituste ja sügamistega ülimalt rahul. Kõik lapsed said ka piima nisast välja. Seejärel tehti jalutuskäik üle põllu naabertallu, kus tutvuti Pagarimoori ja tema töökohaga ning maiustati värskete pirukate ja teega. Uuesti külla ja siis ka metsarajale ootame neid taas sügisel.

Talutoodangust pakume hetkel mitmeid eritüüpi kitsepiimaseepe  ̶ lisanditeks tõrv, sinine savi, mustikajahu, piparmünt, lavendel, roos, kama, saialill, angervaks, kummel, meresool, kadakas, hanerasv, põdrakanep, astelpajuõli jne. Katsetuste käigus on sortiment üha laienenud ja kokku oleme valmistanud pea 40 erinevate lisanditega kitse ja lehma ternespiima seebisordi. Seepide kohaletoimetamiseks kasutame Smartposti pakiautomaaditeenust, mistõttu on käsitööseepe mugav ja mõnus tellida ning kinkida. Seoses suure jõulutellimusega Tartu Ärinõuandla 300-le töötajale kujundasime seepide ümber ka ümbrised, mida sai näha Rannu jõululaadal. Endiselt saab meilt ka rammusat lehmapiima, kohupiima ja sõira, kitsepiima tuleb veel mõni aeg oodata, kuni talled on oma osa kätte saanud.