Puruvana juhataja Taima Kiipuse ja juhataja kohusetäitja Moonika Paršina sõnul on kaupluse trumbiks hea kaup ja personaalne klienditeenindus. 2014. aastal nimetati Puruvana Eesti Gasellettevõtteks, kes on kolme aasta jooksul kasvatanud käivet ja kasumit r Foto: Marvel Riik

Kose pood Puruvana on koht, kus paljud külastajad üllatuvad. Siin on valik kaupa, mida on raske pealinnastki leida: Siimusti keraamika, nõud Venemaalt ja Ukrainast. Samas on kaupluses personaalne klienditeenindus, mida poodleja enam naljalt ei kohta. Vesteldes kaupluse tagatoa sjuhataja Taima Kiipusega ja juhataja kohusetäitja Moonika Paršinaga, saan teada, et praegune Puruvana alustas oma tegevust väikese banaanikastiga ,mis sisaldas kasutatud rõivaid.

20 aastat tagasi ei olnud Kose rahval eriti midagi osta. Poode oli vähe. Olemas oli toidupood Libelle (tänane Pirko), Ostutare ja Eesti tarbijate kooperatiivide vabariikliku liidu (ETKVL) kauplus, kus vähesel määral müüdi ka tarbeesemeid. Kiipus mäletab, et kui käes olid 1994 jõulud, olid poodide riiulid tühjad. “Sellepärast ma poe tegingi. Inimestele oli vaja midagi pakkuda,” meenutab Kiipus 20 aasta tagust olukorda. Tema sõnul soosis aeg kauplusega algust teha, eriti veel tarbekaubaga, sest toidupoed olid Kosel olemas.

Algus kasutatud riietega

Äri alustas Taima Kiipus täiesti nullist: “Ma ei võtnud laenu ja mul polnud erilist rahalist ressurssi." Äri algas banaanikastitäie kasutatud riietega, mis sai 40 krooni eest ostetud. "Sellel ajal ei olnud mitte midagi ja kasutatud riie oli hinnas. Vaatasin ajalehest reklaami, läksin Tallinna mingisugusesse imelikku lattu, ostsin sealt riided ja hakkasin neid müüma,” rääkis Taima, kes tegeles mitu aastat kasutatud riietega, enne kui sai alustada kauplusega. Ettevõtmisel oli Taimale suureks abiks Sirje Palmets, kes aitas nii riideid müüa kui ka kauplusele nime välja mõelda.

Puruvana esimene renditud ruum oli 25 ruutmeetrit muusikakooli tagahoovis. Äril läks hästi ja peagi oli vaja suuremat ruumi. Õnneks otsustas Libelle kolida suuremale pinnale, pakkudes seniseid ruume Puruvanale.

Mõne aasta pärast tundis Puruvana aga jälle, et ruumi võiks rohkem olla. Kaupluse õnneks otsustas Pirko taas kolida suuremale pinnale, pakkudes vabaks jäänud ruume jälle Puruvanale.

Täna asub kauplus Puruvana 170-ruutmeetrisel pinnal aadressil Kehra mnt. 2. Kiipuse sõnul läheb poel, kus töötab kokku viis inimest, jätkuvalt hästi ning võimalusel võiks Puruvana tegutseda veelgi suuremates ruumides.

Ellujäämine konkurentsis

Kosel on uksed avanud suured kaubandusketid, nagu Konsum ja Grossi toidukaubad. Teiste poodide tulek on mõistagi mõjutanud Puruvana käekäiku, aga mitte nii palju, et kauplus peaks kartma. Hinnasuhe võib küll natuke olla suurpoodide kasuks, aga Kosel ei müü ükski teine pood nii palju erinevat tööstuskaupa kui Puruvana. “Kui kõrvale peaks tulema samasugune pood nagu meie, siis peaks vaatama, mis edasi saab,” leiab Kiipus, kelle sõnul peavad väiksemad poed suurte tulekul oma äri ümber mõtlema. Mida saab teistmoodi teha?

Puruvana üks tugevamaid trumpe on individuaalteenindus.“ Teistes poodides pead kõike ise leidma ja kauba kohta teadma. Meie aga läheme ja aitame klienti ostu juures algusest lõpuni,” rääkis Moonika Paršina.

Kui inimene tuleb Puruvanasse kella ostma, siis see vaadatakse üksipulgi koos üle.Kontrollitakse, kas kell töötab, räägitakse vajalikud jutud ning kui kõik sobib, antakse see kliendile üle. “Meil on ka raamat, kuhu kirjutame kliendi soovid. Kui midagi tellitakse ja see kohale jõuab, anname kliendile kohe teada. Ette on tulnud ka seda, et oleme vanureid aidanud ja tellimuse koju kätte viinud,” rääkis Kiipus.

Müügiartiklitest on Puruvana trumbiks riided, jalatsid, nõud, käsitöövahendid ja mänguasjad. Firmasid, kellega Puruvana teeb koostööd, on umbes 50, ja olenevalt aastaajast vahetatakse kaupa. Kevadel pakutakse rohkem koduaiamaterjale, suvel ujumistarbeid ja päevitusriideid, sügisel koolitarbeid, talvel aga kelke ja jõulukaupu.

Koostöö vallaga

Viimasel ajal on kauplus arendanud koostööd vallaga. Moonika sõnul on see mitme aasta töö tulemus: “Arvestame lasteaedade ,koolide, huviringide ja noortekeskustega, et lapsed saaks muretseda endale vajalikud vahendid. Oleme aastaid palunud kooli poolt koostööd, et teaksime, mida käsitöö tunnis tehakse.” Kui Puruvana on teadlik ümberkaudsete huvi- ja haridusasutuste tegemistest, tellitakse sellele vastavalt kaupa. Taima sõnul on üks kurvemaid momente, kui laps tuleb kauplusesse ja ütleb, et tal on vaja homseks vardaid või heegelnõela, aga see on juba otsas.