Folklooriansambel Tõllu Tütred 2014. aasta Saaremaa Suvesimmanil. Foto: Sander Ilvest / Saarte Hääl

Juubelisimman toimub seekord tänu Rahvakultuuri Keskuse toetusele tavapärasest laiahaardelisemalt. Nii on kõik oodatud Mihkli talumuuseumisse juba enne simmanit, sest kell 16-20 toimuvad üle talu erinevad pärimusõpitoad. Oubide ehk linnatanude õpituba veavad Heli Õun ja Raili Kaubi, lõõtspilli õpituba Margus Traus, Viktor Ilvest, Ain Hannus, Sulev Mets ja Urmas Rahnik. Sel päeval on ka talu sepikoda töös ning sepatööd saab proovida koos Gunnar Varesega. Villatöid tutvustab Mari Lepik koos sõrulastega ning laulumängu ja rahvatantsu õpetab Anne Keerd. Kõla- ja kirivöö tegemist ning käsitöö "rohevahetust" veavad Kaie Kesküla, Maret Rei ja Maret Soorsk. Vahetus on tasuta ning ootame, et huvilised võtaksid kaasa oma ülearuse käsitöökraami, mille vastu soovite omakorda midagi vahetada või mida sooviksite lihtsalt ära anda. Sinna võivad kuuluda ka vanad mustrid, käsitööajakirjad, vähe kasutamist leidnud töövahendid ja igavesti lõpetamata tööd.

Lisaks saab pärimusõhtul õppida tegema saunavihta ning ka Mihkli talu kerissaun on kõigile saunasõpradele avatud. Samuti saab uudistada Saare maakonna koolide käsitöönäitus, simmanile väärilist kõhutäidet pakuvad Marta-Lovise külalistemaja, Gabriel Alesmaa ja Saksa Talupood.

Eraldi tõstetakse simmanipäeval esile Viki suvesimmanite traditsioonile alusepanija, viljaka tantsulooja ja -õpetaja Helgi Alliku pärandit. Saaremaa Suvesimmanit korraldab Saaremaa Muuseum koostöös Helgi Alliku pärandi edasikandja Virge Varilepaga, kes on ühtlasi ka pidupäeva perenaine. Simmanil esineb üle 100 tantsija: folklooriansamblid Muhu Ätses, Tõllu Tütred, Rukkilill, Kadaka mari, Rummaja, Mõnusad, Kabujalake ja Kolmas noorus. Simmanikontsert jätkub peoga eheda lõõtspillimängu saatel.

Kuna Saaremaa Suvesimman on oma 30aastase ajaloo jooksul toimunud ka Aavikute majamuuseumi õuel, siis toimub seal ka sel pidupäeval, 1. juulil algusega kell 16 väike eelkontsert koos folklooriansambliga Muhu Ätses.