Foto: Andres Putting

Aga tegelikult oli tore, et just sõbrapäeval oli Karksi Haridusseltsil võimalus külastada äsja valminud noortekeskust KNNK-d. Keskuse peremees Indrek Palu tutvustas meile siin tehtavat tööd, tulevikuplaane, maja võimalusi. Hea, et noored ei pea bussi oodates poe aknalaual lösutama või soojemate ilmade korral bussijaama rahvuslikke mustreid „täiendama". Avatud uksed noortemajja loovad tegevusi foorumteatrist meisterdamiseni. Ka eakatele on mõeldud. Siin on võimalik kangastelgedel kududa (õige pea), käsitööd teha, kas või teeõhtuid pidada. Noortekeskus on justkui sild noorte ja eakate vahel.

Maja vaadatud, istuti Karksi Haridusseltsi esimehe Hille Krusbergi ja seltsiliikmetega aru pidama, mis aasta jooksul tehtud, mis teoksil, kuidas rahavaesel ajal seda hangiti, kuidas kulutati. Siinkohal tänasime meie usinat projektikirjutajat. Ilma Helve Joone oskuseta „raha teha" („ost, müük ja vahetus") poleks me saanud reisida, jõulupidu pidada, külalisi vastu võtta jms. Oleme uhked, et just Karksi Haridusseltsi liikmetest saavad erilise austuse osaliseks: Helvi Visnap teenetemärgi ja Margus Mõisavald valla aukodaniku tiitli. Ka Margus Mõisavalla asutatud ja hoitud koolimuuseumi üle tuleb rõõmustada, see on nüüd kantud ka teiste auväärsete muuseumide nimekirja. Kui suvel Võrumaa Haridusseltsil külas käies tundsime pisikest kadedust nende võimaluste üle, mis võrukestel kasutada, siis nüüd ei jää me millegi poolest neist maha. Ja kui nad meile märtsis külla tulevad, võime hea meelega tutvustada Karksi-Nuia Noortekeskust, kus ka meil on oma võimalused toimetamiseks.

Niisiis sõbrapäev! Eestlane on väga tagasihoidlik oma tunnete näitamisel. Vargamäe Andrese kõige sügavam armastuse väljendus last ootavale Krõõdale oli: „Eks pane siis ka võid leiva peale!" Ülimalt tagasihoidlik ja kargelt põhjamaine. Minagi tunnen veidi piinlikkust ja teatud süütunnetki, kui võõrad käed mind embavad. Sestap suhtun võõrastesse kommetesse väga ettevaatlikult. Autovaba päev, ostlemisvaba päev... üsna jaburad päevad. Sõbrapäev on neist kõige mõistlikum.

Kui üldse sõna „sõber" või „armastus" defi neerida saab.