IGOR TÕNURIST Foto: Karin Kaljuläte

2013. aasta on Eestis pühendatud kultuuripärandile. Aprillikuu Koeru Kajas püstitasime vastavasisulisi küsimusi. Mis on kultuuripärand? Kuidas see tekib, kellele kuulub ja kuidas meid puudutab?

Esimesed vastused küsimustele saime vallamuuseumis näitust "Igal asjal oma lugu" kokku pannes.

Siinkohal tänan näitusele kaasaaitajaid, kes tõid näha oma loo. Ülle Kutti, Annely Perejainen, Tiiu Ulk, Vilme Aan, Juta Aas, Õie Vahar, Silvia Starast, Asta Sass, Uno Aan, Himot Põldver, Kerle Põldver, Ahto Härm, Juta Sakkis, Marek Koroljov, Lisette Endi, Nora Valk, Kristofer Klap, Airika Heinaste.

Salutaguse Kurnu künkal käis folgipeol president Ilves perega

Ruti Einpalu sõnul toimusid enne pidu 27.-30. juunini Salutaguse külas Kargumäe talus pärimuspäevad „Laste Oma Folk II". Nelja päeva jooksul oli Salutagusel hulgaliselt õpitubasid, kus noored viiuldajad ja kanneldajad musitseerisid kasutades traditsionaalsest kultuurist tuntud loomingulisi võtteid. Kurnu künkale kogunes 30 noort muusikut üle terve Eestimaa vanuses 8-15. Õpitubasid juhendasid pärimusmuusikud K. Alas, M. Nuut, K. Aamer, T. Keskpaik, E. ja V. Talsi. Ürituse korraldas MTÜ Muusika Ait koos Salutaguse Nelja Küla Seltsiga. Toetasid Eesti Kultuurkapital, KÜSK Järvamaa Kohaliku Omaalgatuse Programm ning Koeru vald. 30. juuni lõpuüritusele sõitis kohale ka ootamatult president T. H. Ilves perega.

Mai lõpupäevil tervitasime Väinjärve ääres Järvamaa laulu- ja tantsupeo tuld, mis kutsus peole inimesi üle Järvamaa. Kauni lilleehte sai tuld toov valge paat, mille eest suur tänu Katre Kasemaale. Levar Lehise trompetihelid ja Thea Kistali lauluviis tervitasid tuld suurejooneliselt. Turvaliselt sõudis tuletooja Ants Välimäe kaldale Tõnu Kallasmaa.

15. juuni sai paljude inimeste, asutuste ja organisatsioonide kaasabil teoks seminar ja külapäev „Puhmu küla ja tuntud isikud" Puhmu küla esmamainimisest möödus 760 aastat. Põhjalikke ettekandeid sai kuulata Puhmu küla ajaloost, Karl Selteri ja Roopi Hallimäe elust ja tegevusest.

Suur tänu vallavalitsusele, Puhmu külarahvale ja kõigile kaasaaitajatele. Oli äärmiselt meeldiv ettevõtmine nii korraldajatele kui külalistele. Nii maitsvat suppi nagu Koeru jaoskonna naiskodukaitsjad keedavad, ei ole küll kuskil pakutud. Võime rahul olla meil on väga head inimesed.

22. juunil pidasime üheskoos suvise pargipeo Aruküla mõispargis.

Taaskord toimus võrkpallivõistlus Koeru Kapp, teatrietendused ja rahvapidu.

Juulikuu oli maakonnas Koeru valla kultuuripärandi kuu.

Järvamaa muuseum näitas ekspositsioonis olevaid Koeru kihelkonna esemeid.

Koeru muuseumis sai näha ja kuulda Uno Aani, Herbert Lasti, Antti Ilometsa ja Vello Kallandi koostatud Koeru kihelkonna koolide lugu, millele järgnes 6. juulil bussiretk Koeru kihelkonna haridus- ja kultuuriradadel. Bussireis avas endiste ja praeguste koolide asupaigad ja lood.

Teoks sai kahel päikesepaistelisel pühapäeval kultuurilooline jalutuskäik „Igal kohal oma lugu", Koerus. Taaskord olid suure ettevalmistustöö teinud Uno Aan, Herbert Last ja Antti Ilomets. Kultuuriloolised piknikud tõid kaasa ka meelelahutuslikud etteasted Annely Perejaineni ja Anneli Eesmaa eestvedamisel. Kultuurimaja kollektiivides osalejad esitasid meeleoluka võimlemiskava ja Koeru keskkooli õpetajad mõisas omaloomingulise näitemängu.

22. juuli tähistasime üheskoos Koeru kiriku 725. aastapäeva.

Siinkohal suur tänu meeldiva koostöö eest koguduse õpetaja Lea Heinastele. Kohal oli ja teenis peapiiskop Andres Põder, Järva praost Teet Hanschmidt, Koeru koguduse õpetaja Lea Heinaste, külalistena endised Koeru kiriku õpetajad Helve Bender ja Allan Praats ning Ambla Maarja koguduse õpetaja on abipraost Tõnu Linnasmäe. Laulis Koeru kirikukoor. Pidulikule sündmusele kohaselt oli kirikus rahvast palju, vaatamata sellele, et kiriku altariosa oli remondis.

27. juuli toimus 47. Väinjärve veepidu.

Pidu külastas üle 2000 inimese. Kingiks saime ilusa ilma. Spordivõistlustele lisaks oli programmis taas rammumehe võistlus. Näha sai vetelpäästekoerte demoesinemist. Tegevust jätkus nii maal kui vees kogu päevaks. Peaesineja oli ansambel Karavan. Peo 15. tunnil lendas taevasse võimas ilutulestik ja algas disko. Esivanemate uskumuse kohaselt peaks selline mürgel ja tulevärk kaitsma meid kõiki kurja ja halva eest ning pakkuma meile kindlustunnet ja rahulolu.

Koeru Kaja on tänavu kajastanud Herbert Lasti sule kaudu ajalooteemat Koeru valla hariduselu ja Juta Rundu on kirjutanud leheveerus Koeru kihelkonna rahvapärimusest. Suvekuudel võttis Koeru keskkool osa külastusmängust "Unustatud mõisad". Muusikasõprade Seltsi suvefestivali raames toimusid koostöös Unustatud mõisate külastusmänguga kontserdid sarjast „Pariisi noored virtuoosid". Aruküla mõisas esinesid Lev Bogino (viiul, Prantsusmaa), Diana Liiv (klaver). Mängiti Franck, Grieg, Prokofiev helitöid. 27.07 toimus kontsert.

On saanud traditsiooniks, et augustikuus näeb Koeru rahvas esinemas üht tuntud muusikut. Kui eelmisel aastal esines T. Mägi, siis tänavu 11. augustil Maarja-Liis Ilus ja Peeter Rebane.

Oli rahvarohke, südamlik ja kaunis kontsert. Kultuurimaja alustab peagi sügisprogrammi ja ringitööga. Infot toimuva kohta saab järgida Koeru valla kodulehekülje ürituste kalendrist, suhtlusportaalis FB ja kui on küsimusi ning ettepanekuid on meie uksed lahkelt avatud.

Eva Linno
Koeru kultuurimaja direktor

Terje Truska
Koeru Kaja toimetaja