Reostuse koristamine Muraste kandis Foto: Priit Simson

Appitulnutele täpsustati infot, mis oli avalikkuseni jõudnud juba meedia vahendusel: reostus pärineb suure tõenäosusega jaanuaris Naissaare lähedal Vene lipu all seilanud laevalt, mille tankimisel osa kütust laeva tekile ja edasi merre sattus.

Reostusspetsialist Aarne Kasvandik palub appitulnutel gruppidesse jaotuda, siis grupivanemad valida. Iga grupi vanem annab tööde juhile ka oma telefoninumbri - kui peaks olema edasi öelda midagi erakorralist. Siis saavad appirutanud selga kilest kaitserõivad ja allkirja vastu kilekotiga kaitstud ämbri. Kellu peab igaühel endal olema koristustööks kodunt kaasa võetud - millega muidu hangunud masuut liiva ja jää segu ämbrisse tõsta. Üks vabatahtlikest, tuntud loodusemees Val Rajasaar teritab kodunt kaasa toodud vikatit. "Naftaga reostunud kõrkjaste ja pilliroo jaoks," kinnitab ta teistele.

Õhtuks on vabatahtlikud päästjate juhendamisel kokku kogunud 250 liitrit õli, 150 liitrit adru, õli ja pinnase segu, 45 kotti kruusa, liiva ja õli segu. Val Rajasaar on maha niitnud 12 suurt kotti õliseid kõrkjaid.

"See oli alles esimene talgupäev," kinnitab Kady-Ann Sutt. Kui palju neid veel teha tuleb, ei tea täpselt keegi - rannajää varjab saladust.

Juba sel laupäeval kogunevad ranna puhastajad uuesti. Töö jätkub.

Loe pikemalt Harju Elust.