Foto: Kaisa Saarmann

Mälestuspäev toimub Raikküla Paka mäel, kus pärimuse järgi kogunesid Eesti vanemad igal aastal kärajateks. Eestlaste-vastase ristisõja ohvreid mälestatakse taasiseseisvunud Eestis esmakordselt.

Maavalla koda tuletab meelde ka Raikküla kärajaid, mis oli Jüri Uluotsa meelest Eesti parlamentarismi algus. Läti Henrikult saame teada, et Harjumaa, kuhu ordurüütlid 15. augustil 800 aastat tagasi rüüstama läksid, oli tuntud selle poolest, et seal, täpsemalt Raikkülas peeti kärajaid, mis olid tõenäoselt kas kogu Maavalla või selle põhjaosa vanemate kokkutulekud, seega Maavalla esinduskogu.

Kogu mälestuspäeva kaunistab pillimäng ja iidsete laulude ühislaulmine.
Pilli mängivad ja laule ütlevad eest Edakai Simmerman, Celia Roose, Kairi Leivo ja Lauri Õunapuu. Mälestustseremoonias osalevad ka Rapla maleva kaitseliitlased.

Koostöös Raikküla mõisaga korraldavad mitmed organisatsioonid augustis ja septembris põnevaid sündmusi, mille hulgas on erinevaid käramisi, teatrietendusi ja kontserte, konverents, ürgturg koos käsitööturuga ning külapäev koos oma kohvikutega. Selle aasta Kärajate põhiüritused saavad avalöögi 15. augustil Paka mäel toimuva mälestuspäevaga.

Mälestuspäeva korraldab Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koda eesti rahva vabatahtlike annetuste toel.