India toit Foto: Ardo Kaljuvee

Miks on Peleston Diasilt tulnud Eestis? Tema vastus on ühemõtteliselt selge: “Eestis on mul võimalus teenida raha, mida Indias ei saa.” Dias töötas Goas ühes hotelli toitlustuses ja teenis kuus 1000 India ruupiat. Eesti Panga valuutakursi järgi on see umbes 14 eurot. Kuigi Indias ei ole igapäevaelu kallis, oli makstav palk liiga madal, et ära elada. Seda enam, et hoolt tuleb kanda ka pensionäridest vanemate eest.

Eestist leidis Dias töö, millega ennast ära elatada ja raha ka vanematele saata. Paljuski on Dias täna Kosel tänu Andrus ja Janno Jõffertile. Vennad Andrus ja Janno peavad Kosel kauplust Pirko ja tutvusid Diasiga kaheksa aastat tagasi Indias puhkusel olles. Aasta siis oli 2007 ja tööjõupuudus Eestis suur. “See oli enne masu. Ütlesime Pelestonile, et tule Eestisse, meil on tööd küll anda,” meenutas Andrus Diasiga kohtumist.

Et Eestisse jõuda, pidi Dias saama Eesti viisa. India passiga polnud see kerge, küll aga Portugali kodakondsusega. Diasi kodupaik Goa on ajalooliselt endine Portugali asumaa, kus tänaseni kõik pered, kes on (Portugali) kristlikes kirikuraamatutes, saavad taotleda Portugali kodakondsust. Viis aastat pärast Jõffertidega kohtumist oli Diasil paberid korras ja lend Tallinna planeeritud.

Peleston Diasi esmamulje Eestist oli šokeeriv. “Tulin talvel, jaanuarikuus. Õues oli väga külm ja arvasin, et Eestis on jube elada,” meenutas Dias, kes oli harjunud India kuumusega.

Loe edasi Harju Elust.