Sõmeru Sõnumid

Alustuseks oli vali koputus uksele ja sisse kõndisid valgetes kleitides ja uhketes kübarates 4. kl tüdrukud koos õpetajaga. Regivärsi saatel sammusid nad üle saali, kuulutades kadride tulekut ja paludes „pererahva" käest ande. Kostümeeritud õpetajad tutvustasid kadripäeva kombeid. Räägiti toimetustest ja söökidest, mida sellel päeval söödi. Kirjeldati seda, kuidas kadrid pererahvast karistasid seal, kus neid sisse ei lastud või ande ei antud.

Kadripäev oli naiste töödele pühendatud tähtpäev. Sellepärast rääkisid õpetajad põhjalikult naiste töödest vanal ajal, eriti neist, mis puudutasid lambaid, villa ja selle töötlemist. Korraldajatel oli kohale toodud vokk, lambarauad, kraasid, vill, vardad ja valmis lõng.

Kõik lapsed said katsuda pestud lambavilla. Üksipulgi selgitati ära, kuidas saab lambavillast lõng.

Toredaks vahepalaks olid rahvamängud, kus oma osavust said poisid proovida hundijooksus ja tüdrukud harakahüppamises.

Põnevat meisterdamist pakkusid õpetajad, kelle abiga sai iga laps valmis villaloorist lambakese.

Selleks, et näidata, millised kaunid asjad saab kududa villasest lõngast, pakkus õpetaja lastele valida korvist mõni kootud kinnas või sokk, mille sees ootas lahendamist mõistatus. Tublimaid vastajaid premeeriti kommidega.

Ühest kombestikust lugesid õpetajad välja, et alati kadrisandid ei palunudki ande, vaid tõid ise pererahvale maiuspalasid. Nii tegid ka meie kooli kadrid - päeva lõpetuseks sai iga laps porgandit ja kommi.

Suur tänu kõigile õpetajatele, kes olid selle päeva läbiviimisel vaeva näinud ja oma lapsed kenasti ära kostümeerinud.