B.A.D. Design töötajad. Foto: Maret Põder Sõnumiallikas

Järve tee 1 paiknev OÜ B.A.D. Design alustas oma tegevust 1998. aastal. Väikeettevõtte omanikul, Raivo Tammel, tekkis idee hakata ise midagi tootma silma alla jäänud vanast vedelevast puitmaterjalist, mida võis leida kõikjalt meie ümber. „Proovisin ise teha esimese raami, see osteti ära ning sealt edasi kõik alguse saigi," sõnas ta. Tootmiseks vajalikud ruumid, mis asusid Roosna-Allikul, leidis tollal Tallinnas elanud Raivo sõbra kaudu.

Hetkel on ettevõttes töötajaid koos omanikuga neli. Ühe kuu toodang on kuskil 1000 pildiraami, mis läheb peamiselt ekspordiks: Saksamaale, Šveitsi, Austriasse ja Itaaliasse. Kuna välismaal taolist vana puitmaterjali pole, on turg laiahaardeline.

Samas turu ebastabiilsus, mis on tingitud üleeuroopalisest majanduslangusest, mõjutab olulisel määral väikeettevõtte toodangu turustamist.

 „Eestlased ostavad pildiraame vähe, vaid 300-500 aastas. Oleme varasemalt teinud ka vana puitmööblit, kuid seda on raske turustada," lausus Raivo. Peamised toodangu edasimüüjad Eestis on sellised fotopoed nagu Photopoint, AS Fotoluks ning Anu Foto salong-kauplused.

Tehnoloogia, millega pildiraame valmistatakse, on ise välja mõeldud ning läbi aja kujunenud. Tegemist on peene käsitööga, mis nõuab palju nikerdamist. Parima lõpptulemuse saavutamiseks pildiraame lihvitakse, värvitakse ja lakitakse, mis tagavad vanale puidule omase kulunud ilme.

Enamjaolt valmivad raamid standardmõõtude järgi, kuid võimalik on valmistada raamid vastavalt eritellimusele. Sellisel juhul tuleb aga arvestada pikema ajakuluga, sest vajalikud klaasid tuleb vastavalt mõõtudele sisse tellida.

Hetkel on toodangu valmistamiseks vajalikku materjali vähemalt paariks aastaks, kuid kui keegi pakub, on nad avatud uutele pakkumistele.

 „Kui vaja, käime ka ise lammutamas, sest ühest vanast hoonest saab omajagu pildiraame," muigab ta.

OÜ B.A.D. Design on aastaid toetanud motohuvist tingituna heategevuslikku motokrossiüritust Tanel Leok ja Sõbrad, millelt kogutud tulu läheb läbi õnnetuse liikumise kaotanud noorte abistamiseks.

„Ma ise küll motokrossi ei sõida, kuid antud juhul ongi pigem oluline kaasaelamise rõõm," lausus ta.

Taaskasutus on meie ühiskonnas läbi aastate omandanud olulise rolli ning on trend, mida järjest rohkem hakatakse järgima. Vanast puitmaterjalist käsitööna valmistatud pildiraamid on ajaloohõngulised ning trendikad koduinterjööri disainielemendid. Need sobivad raamima olulisi mälestusi ning võivad olla omanäoliseks kingituseks meile kallitele inimestele.