"Mitki" rühmituse liige, kunstnik Aleksandr Florenski on öeldud ... kõige mitkilikum pilt maailmas kuulub Lääne-Euroopa kunstnikule Pieter Brueghel vanemale ja see on "Ikarose langemine", kus teiste tegelaste kõrval kujutatakse taevast alla vette kukkunud Ikarose jalgu. Bruegheli maalist inspireerituna kirjutas kunstnik Dmitri Šagin poeemikese:

VAENE IKAROSEKE
Vaesel Ikarosekesel
Ainult valged jalakesed paistvad
Külmast, rohelisest veest

See haiku kujunes nende hulgas üheks tsiteeritumaks. Küsimusele "kuidas elad?" järgneb tüüpvastus "ainult jalakesed paistvad".....

"Mitki" mütoloogia loojaid Vladimir Šinkarjov kirjutas 1984. aastal Peetri saarel katlamajas teose "Mitkid" (I ja II osa, ilmus Leningradis 1985). Rühmituse ühe liidri Dmitri Šagini, kelle hüüdnimest Mitja, nõnda kutsus teda isa, tuntud Leningradi underground maalikunstnik ja ka "Mitki" vaimne isa Vladimir Šagin, saigi tänu Šinkarjovile rühmitis oma nime.

2010. aastal tähistas see Peterburi kunstirühmitus 25. tegevusaastat.

Tegemist on arvuka üksteist erinevates kunstiliikides täiendava sõpruskonnaga, keda võib ühispiltidel näha poseerimas suure triibulise meremehesärgiga. See on ainult väline tunnusmärk... Nende lai haare avaldub kunsti-, kirjandus-, muusika- ja kinomaailmas ning ühiskondlikus tegevuses.

Toimunud on üle kolmesaja näituse kodu- ja välismaal, nad on välja andnud raamatuid, kirjutanud filmistsenaariume, loonud animafilme ja osalenud filmides näitejatena, andnud välja 12 muusika albumit (näiteks "Mitkide vaikus", "Mitkide laulud", "Mitkide tantsud", "Mitkide Moskva", "Mitkide Piiter"), läbi viinud meistriklasse lastele, tegelenud pedagoogikaga, toetanud sealset ainsat tasuta eksisteerivat narkomanide ja alkohoolikute rehabiliteerimiskeskust ning korraldanud arvukalt aktsioone.

Nende viimaste aastate Peterburi ühisprojektideks on olnud näiteks linnamaastiku aktsioon "Peterburg. Peatused nõudmiseni", linnakeskkonda imiteerivad interjööriobjektid "Ekraanid", kohalike elanike portreede "Autahvel", veini etikettide loomine jpm.

Eestikeelses meedias leidis mõned aastad tagasi kajastamist näiteks "Mitkide" üleskutse tähistada Peterburis kasside päeva, mille jooksul võiksid inimesed kasse hõrgutistega toita.

Nende mütoloogia järgi ei võta mitkid iialgi tarvitusele vägivalda, ei põhjusta tahtlikult inimesele halba ning on absoluutselt mitteagressiivne rühmitis.

"Mitki" rühmituse hoiakuid ja mõtteviisi peegeldavad näiteks Vasili Golubevi graafilised tööd pealkirjadega: "Mitkid saadavad Brežnevi Afganistani", "Mitkid annavad van Goghile oma kõrvad", Mitkid aitavad Mendelejevil kohvreid kleepida", "Mitkid võtavad Majakovskilt ära püstoli" ja "Mitkid aitavad Newtonil avastusi teha".

Näitus jääb avatuks kuni tuleva aasta 15. jaanuarini. Näitust on toetanud Eesti Vabariigi Peterburi Peakonsulaadi Pihkva Kantselei ja Eesti Kultuurkapital. Kondase keskus on avatud K-P 10-17.

Kondase Keskus, Pikk 8, Viljandi
Facebook: Kondase Keskus
tel: 433 3968; 5360 1768, kondas@kondas.ee, www.kondas.ee