Jan ja Jaanika saabusid rändelt 8. ja 11. aprillil. Peale lühikest kurameerimist munes Jaanika mõnepäevaste vahedega kuus muna aprilli lõpus. Veidi enam kui kuuajalise haudumise järel koorusid esimesed kolm poega 22. mail, neljas 23. mail ja viies poeg 24. mail. Kuues poeg koorus täna. Seega on pesamuna õdedest-vendadest neli päeva noorem, mistõttu ka teistest märgatavalt väiksem ja peab pingutama, et mitte teistele toidukonkurentsis alla jääda.

Must-toonekure vanalinnud toovad poegadele pessa kalu ja kahepaikseid, keda püüavad valdavalt väikestelt vooluveekogudelt. Looduslike vooluveekogude seisundi halvenemine ning ulatuslik kuivendus-süsteemide võrgustik ja selle pidev uuendamine on tinginud must-toonekure eluks vajalike saakobjektide arvukuse kiire languse. Kui juhtub veel olema ka põuane suvi, osutub poegade üleskasvatamine vanalindudele üle jõu käivaks.

"Mõningast leevendust ootame jõgedelt eemaldatud paisudest ja ehitatud kalateedest, aga kuivas kraavis ei saa ka need rändavad kalad elada," teatab Kotkaklubi.

Must-toonekurgede arvukus Eestis on viimastel kümnenditel drastiliselt vähenenud, seda keskmiselt neli protsenti aastas. Praegu hinnatakse must-toonekure arvukuseks Eestis 50-70 paari, kuid neist pesitseb edukalt vaid kuni veerand. Seega on iga lendu läinud poeg kullahinnaga.

"Loodame, et Jõgevamaa must-toonekured Jan ja Jaanika saavad oma suure pesakonna toitmisega hakkama ning augustis näeme uue Eesti rekordi sündi, kui ühest pesast lennuvõimestuvad kõik kuus poega," kirjutab Kotkaklubi.

Kotkaklubi tõdeb, et tõenäosus selleks on siiski väike – kui praegu saavad vanalinnud poegadele sobivaid väikeseid kalu ja konni madalatest ojadest, siis need kuivavad suveks sageli ära ning toitu hakkab nappima. Vanalinnud peavad järjest kaugemal kalal käima ning pojad nõuavad järjest rohkem süüa.

Mullu kasvas siinsamas pesas üles kolm poega, kuid vaid üks (Julge) läks rändele ja seal ta kadus. Teised kaks lennuvõimestunud poega hukkusid pesapaiga läheduses.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid