Põllumajandusuuringute Keskuse maaelu võrgustikutöö osakonna juhataja Reve Lamburi sõnul on osalejate seas uusi tulijaid 61, mida on kümmekond rohkem kui eelmisel aastal. Mullu oli neid 50 ringis. Enamik talusid on avatud nii laupäeval kui pühapäeval.

Sel aastal tasub oma marsruut seada Kesk-Eestisse, kus Järvamaal on avatud 18, Raplamaal 16 ja Jõgevamaal 11 talu. Tavalisest vähem on aga talusid Pärnumaalt.

Lisandunud on elustiilitalusid, kes soovivad näidata, kui tore ja hea maal on elada ja mida kõike seal saab ette võtta. Siiski on piisavalt avatud ka talusid, kus kasvatatakse toitu ja peetakse loomi.

„Oleme rõhutanud keskkonnahoidlikkust: korduvkasutatavad nõud, prügi sorteerimine, kaevuvesi jne. Kuna teadlikkus on kasvanud kõigil ja tegemist on suure sündmusega, kuigi külastuste arvud taludes on olnud väga erinevad – sajast viie tuhandeni - siis kogu sündmus on kõrgendatud tähelepanu all ka maanteeameti, valla jt asutuste poolt, et ei oleks häiritud liiklus ega avalik kord,” kinnitab Anne-Liisi Mändmets maaeluministeeriumist, lisades, et sel aastal trükikaarti eraldi ei tule, vaid põhirõhk on veebikaardil. Kaart talude loeteluga ilmub ka Maalehes.

Avatud talude päeva veebileht asub aadressil www.avatudtalud.ee. Sealt leiab külastaja avatud talude kaardi, kuhu lisanduvad enne üritust ka talude programmid. Facebookis on avaldatud üritus „Üle-eestiline avatud talude päev 2022“, kus jagatakse samuti infot toimuvast.

Parima talu konkurss: eriti oodatud on noored

Pea kolmekümne aastase traditsiooniga parimate talude valimise konkursile oodatakse kandidaate 30. juunini.Talusid oodatakse kandideerima kolme kategooriasse: parim tootmistalu, parim alternatiivtalu ning parim noortalunik.

„Eestimaa Talupidajate Keskliit (ETKL) soovib parimate talude valimisega näidata põllumajandustootmise tugevust ja eripärasid, mis rikastavad maaelu, “ ütleb taluliidu tegevjuht Kerli Ats. „Parima talu konkurss on hea võimalus seda teadvustada ja hinnata.”

Ta toob esile, et selle aasta eripärana on võetud fookusesse noored talupidajad.

„Julgustame väga noori talupidajaid üles seadma oma kandidatuuri. Konkursile võib esitada ka oma naabri või mõne muu talu, mis on silma paistnud. Oluline on, et tublid talupidajad ei jääks märkamata.”

Konkursi põhitoetaja, Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) juhatuse liige Meelis Annus kutsub talunikke üles konkursil osalema.

„Talupidamine on jäänud pereettevõtluse vormiks, mis kannab majanduslikule eesmärgile lisaks ka kultuuripärandit. Konkursi käigus saame tunnustada tublimaid tegijaid ning tutvustada huvitavaid ja majanduslikult toimivaid lahendusi. Loodan, et see aitab tuua maale uusi ja särasilmseid inimesi ning kindlustada eesti rahva ja kultuuri säilimist meie Eestimaal.”

Parimaid talusid külastatakse suvel. Võitjad kuulutatakse välja sügisel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid