Naeris | Söö tervislikult ja joo ainult tervisenapsu!
*

TASUB TEADA | „Targu talita“, osa 3
Vabariigi valitsus on seadnud eesmärgiks olla kokkuhoidlik, siinkohal annan täiendavaid soovitusi, kuidas olla igatepidi lojaalne ja kokkuhoidlik.
Suur hulk inimesi käib iganädalaselt suuremates kaubanduskeskustes ainult ostmas, vahel aga jõutakse ka WCsse. Oma käigud tulekski nii sättida, et te ilmtingimata külastate ka WCd, kus pärast toimingute tegemist pesete ka käsi. Tegelikult pole mõtet niisama käsi pesta, vaid võtke kodust kaasa oma mustad aluspüksid ja sokipaar ning peske need puhtaks koos kätega. Tähelepanu, ärge unustage kasutada vedelseepi – selliselt toimides saavutate igapäevaste riideesemete õige puhtuse ja värskuse.
Eelistada tasuks nende kaubanduskeskuste WCid, mis on varustatud elektrilise kätekuivatusaparaadiga, sest siis saate oma pestud asjad kohe ka ära kuivatada. Häbelikumad inimesed võivad sellise pesu ette võtta näiteks autotanklates, sest üldjuhul on seal WCd mõeldud üksikindiviidide teenindamiseks ja nii saate oma pesu pesta rahulikult. Muuseas, seal võite ära pesta isegi mõne suurema riideeseme. Nii hoiate aastas kokku vähemalt paar pesumasinatäit kodust vett ja elektrit.
Kui teid hirmutab oma kodune suur elektriarve ja see rikub ära teie une, siis ei tasu oma ärkveloleku aega raisku lasta, kui juba üleval olete. Öösel üles ärgates lülitage näiteks sügavkülmik tunnikeseks välja. Selle ajaga ei jõua külmikus olev toidukraam üles sulada, aga rahulolu elektri kokkuhoiu suhtes paneb organismi eraldama serotoniini, teie meelolu paraneb, ärevustunne kaob ja see võimaldab teil uuesti magama jääda.
Siiski ei tasu sügavkülma pikalt elektrivõrgust väljas hoida, seega tasuks panna tunnikese pärast äratuskell helisema ja peale seda tunnikest magamist lülitage sügavkülmik uuesti sisse. Protsessi võib öö jooksul korrata.
Igapäevase toidutegemise rutiinis kipume jätma märkamata mitmeid kokkuhoiuvõimalusi. Hea kokkuhoiunipp on kanamunade keetmine. Paljud inimesed hoiavad mune külmkapis, aga see pole tegelikult vajalik, sest ka poodides on munad üldjuhul müügisaalides. Munade külmikus hoidmisel on ka see halb pool, et kui te võtate need otse külmast ja panete keema, siis munakoor läheb katki ja sisu valgub välja. Nüüd kui te olete selle kavalusega kursis ja munad jäävad keetmisel terveks, ei tasu munakeeduvett niisama kraanikaussi ära kallata, nagu enamik inimesi teeb. Kallake keenud vesi kruusi ja asetage vette teepakike. Juhul kui vett jäi järele rohkem, saate ka rohkem teed teha, vajadusel võite kuuma vett säilitada termoses. Sedasi hoiate kokku nii vett kui ka elektrit ja ühtlasi saate valmistada endale head maitsvat ja tervislikku teed.
Mida aga teha teepakikese niidiga, sellest võisite lugeda meie eelmisest „Targu talita“ rubriigist.
Tihtipeale ei ole võimalik minna telekat vaatama naabri juurde või siis kaubanduskeskuse elektroonikaosakonda ja paratamatult peate spordiülekannet, lemmikfilmi või -sarja kodus vaatama. See on loomulikult kallis, kuid ka siin leidub lahendusi kokkuhoiuks. Nimelt on suur osa huvitavaid saateid tulemas kommertskanalitelt ja nende kanalitega kaasnevad paratamatult ka reklaamipausid. Nüüd tasub võtta stopper ja mõõta esimene reklaamipaus ära. Üldjuhul on reklaamipausid ühepikkused ja sedasi võite teleka rahumeeli panna nii 5‒10 minutiks kinni ja siis hiljem edasi vaadata. Pikemate saadete puhul koguneb juba suurem hulk kokku hoitud elektriminuteid. Juhul kui reklaamipausi ajal tulevad naabrid koju või jõuate elektroonikapoodi, osutub kokkuhoid päris soliidseks.
ANDRUS TAMM

