Pärandilinn Viljandi töörühma juhit Ave Matsin rääkis Vikerraadio hommikuprogrammis, et Parandusfestival on osa UNESCO loovlinnade võrgustikku kuuluva pärandilinna Viljandi programmist, samuti Viljandi linna 739. sünnipäeva tähistamisest.

„Parandamine ongi meie tänavuaastane põhisündmus,“ sõnas Matsin. „Parandada on aga vaja seepärast, et anda asjadele pikem eluiga ning vähendada asjade hulka tarbimisringluses.“

Töötubades räägiti ka sellest, kui palju on mõistlik ise parandada ja millised tööd võiks jätta meistrile.

„Iga mõistlik inimene saab ju aru, et selline tarbimisralli, kus asjad visatakse kergekäeliselt ka väikese kriimu pärast ära, ei ole mõistlik,“ sõnas Matsin. Ta arvas ka, et Eestis on veel alles oskust väiksemad tööd ise ära teha ning me ei ole veel nii kaugel, et äratulnud nööbi tõttu tuleks särk minema visatata.

Festivalile olid palavalt oodatud külastajad oma katkiste esemetega, et parandada need kohe ära või siis saada selleks nõuandeid.

„Inimesi, kes on parandamisusku, on päris palju,“ rõõmustas Matsin, kes on olnud pikalt Viljandi Kultuuriakadeemia, rahvusliku käsitöö osakonna juhataja. „Parandamine on meie traditsioonis ju sügavalt sees. Vanasti me küll parandasime esemeid seetõttu, et neid oli liiga vähe, nüüd seepärast, et neid on liiga palju.“

Tema sõnul ei peaks paigatud riideeset vaatama eelarvamusega, vaid pigem tunnustavalt, kui märki ringmajanduse väärtustamisest.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid