Eesti meeste oodatav eluiga on võrreldes naistega peaaegu üheksa aastat lühem. Vaid 28% neist uuringus osalenud meestest vanuses 40-49 olid normaalkaalus, seejuures hindas 60% neist oma tervist vähemalt heaks . Vererõhk on kõrge enam kui pooltel meestest.

Meeste tervise kohta tehtud uuring sai alguse kodanikualgatuse korras läbi viidud kampaaniast „Pikema sõpruse päev“, mille eesmärk oli panna mehi rohkem hoolima iseenda ja sõprade tervisest. Kliiniline uuring koos ankeetküsitlusega viidi läbi aastatel 2019–2020 rohkem kui 3000 mehe seas.

Üks uuringu partner oli Tartu Ülikooli kliinikumi meestekliinik. Kliiniku juhataja dr Kristjan Pomm nendib kaks aastat peale uuringu andmete kogumist, et iga neljas Eestis elav mees on rasvunud ning ligi pooled ülekaalulised. Rasvunud meeste osakaal suurenes koos vanusega ja oli seotud peaaegu kõikide kehvade tervisenäitajatega.

TÜ Kliinikumi meestekliiniku juht dr Kristjan Pomm

Neil oli kõrgem vererõhk, madalam testosterooni tase ning kehvemad maksa- ja vaimse tervise näitajad. Samuti tarvitasid nad sagedamini valuvaigisteid ja neil oli enam erektsioonihäireid.

„Liigne kehakaal tuleb vastuvõtule saabunud meestega pea alati jutuks. Tuleb aru saada, et normaalkaal pole eesmärk iseenesest, aga see on enamasti elustiilist tingitud haiguste võimendaja. Kui kaal normi saada, leevenevad paljud hädad või saab mees neist täiesti lahti,“ kinnitab Pomm.

Enda seksuaaleluga olid rahulolematud kolm meest kümnest. Võimalik eesnäärmehaigus, kusemishäired ja alanenud testosterooni tase on uuringu järgi igal kuuendal mehel. Seemnepurskehäired ja erektsioonihäired esineb igal viiendal, seksuaalse huvi langus on igal seitsmendal mehel.

Arstid räägivad, et erektsioonivõime langustrend algab 40. eluaastates, mil realiseeruvad vanuse ja eluviisiga seotud muutused veresoontes ja hormoonides. Südamehaiguste ja erektsioonihäire riskitegurid on sisuliselt kattuvad.

Eesnäärmehaigused puudutavad mingis eluetapis pea kõiki mehi. Viimastel aastatel on kogu maailmas toimunud oluline arenguhüpe nii eesnäärmehaiguste diagnostika- kui ravivõimalustes. Õigeaegse meditsiinilise vahelesegamisega saab eesnäärmehaiguseid võimalik edukalt ravida ja paljudel juhtudel isegi haiguse teket ennetada.

Dr Pomm hindab kõrgelt neid mehi, kes on erinevates meeste tervist puudutavates kampaaniates kaasa löönud. „Keegi on kellelegi eeskujuks, arvamusliidriks või „mõistuse hääleks“ ja see võib nii mõnegi mehe õigeaegselt tervisekontrolli tuua,“ julgustab ta.

1x
00:00

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid