Kuigi jänes lihaloomana on meil unustusse jäänud, pole teda siiski päris maha kantud. Jänese kõrval kõlbavad meie toidulauale ennekõike siga, lammas, härg ja kukk, mõnes Euroopa riigis ka hobune.

Hoopis rohkem kõhklusi tekitavad rott, ahv, koer ja madu. Meie neid ei söö, kuid mitmes Aasia riigis on need delikatessi staatuses. Eriti kõrgelt hinnatakse tiigrit, kelle kehaosadel on Hiina meditsiinis maagilised raviomadused. Pole haigust, mida hiinlaste arvates tiigri kehaosade söömise või luudest valmistatud pulbriga pole võimalik ravida. Ainsana pääseb hiinlaste söögilaualt draakon, sest teda pole lihtsalt olemas.

Küülikulihal ei ole küll teadaolevalt raviomadusi ega maagilist väge, küll aga on selles vähem kolesterooli kui kana- ja vasikalihas ning see sobib vähese rasvasisalduse tõttu dieettoiduks, nagu kinnitab oma kodulehel Eesti küülikukasvataja Estfarm. Küülikulihas on ligi seitse korda vähem rasva kui pardilihas, viis korda vähem kui hanelihas ja kolmandiku võrra vähem kui kanalihas.

Kuigi mõned poeketid pakuvad Rannamõisa koorekastmes küülikukoibi, siis tervet küülikut poodidest ei leia ja tuleb minna turule, kus Poola päritolu külmutatud kodujänesed on täitsa olemas. Kõige soodsamalt saab neid Tallinna Keskturult, kus küüliku kilohind jääb vahemikku 8.85–9.50 eurot. Mustamäe turul on terve küüliku hind 10.80, Balti jaama turul 11.90–13.90 rümba ja 14.90 eurot küülikukoibade kilo eest. Seega saab küüliku soodsamalt kui hane, kuid kallimalt kui pardi.

Aga muidugi võib selle asemel osta endale elusa kodujänese lemmikloomaks. Üks imearmas prantsuse päss kodus ringi hüplemas sobib hästi jäneseaastasse.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid