Riiete autor, rahvariidemeister Mareli Rannap ütles, et tseremoonia Brüsselis oli uhke. Esmalt toimus pidulik vastuvõtt Brüsseli raekojas, misjärel suunduti kuju juurde, kus Jämaja riietes skulptuur pidulikult avati. Rannapi sõnul oli lisaks tavapärasele turistidehulgale avamise ajaks kohale tulnud üllatavalt palju eestlasi.

Mareli Rannap oli meister, kes pani erinevate meistrite ettevalmistatud detailidest riided kokku. Tema sõnul oli nii väikest komplekti üsna keeruline ja huvitav teha. Sõrve mehe uhkuseks olnud kirju vest on ka mannekeeni juures omamoodi looga – nimelt on vest valmistatud samast riidest, millest tehti vest ka 2021 aasta vabariigi aastapäevaks Kersti Kaljulaidi abikaasale Georgi-Rene Maksimovskile. Mareli Rannapi sõnul, kes oli ka toona riiete autor, jäi toona vesti tegemisest natuke üle ja nüüd läks see käiku.

Pissivat poissi saab Jämaja riietes näha kord aastas. Kuju pani Saaremaa rõivastesse eksperdist riietaja isiklikult.

Siiani olid Eesti rahvariietena kasutuses 30 aastat tagasi Tallinna linna poolt Brüsselile kingitud Urvaste kihelkonna riided.

Nüüd läksid need vanuse tõttu muuseumisse. Uute riiete leidmiseks korraldas Eesti Rahvakultuuri Keskus koostöös MTÜ Rahvarõivas ja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liiduga konkursi, mille võitjaks tuligi Jämaja rahvariide komplekt, edestades Tori ja Tarvastu riideid.

Kokku on pissiva poisi kujul üle tuhande erineva kostüümi. Lisaks rahvariietele riietatakse kuju ka erinevate elukutsetega kaasas käivatesse kostüümidesse. Veebruaris oli Jämaja kostüüm ainus päris uus komplekt, mille Manneken Pis selga sai.

Jämaja mehe riietes on kuju nüüd ja edaspidi vaid 24.veebruaril.

Manneken Pis on riided selga saanud ning konkursi läbi riided korraldanud (vasakult) Eesti Rahvakunsti ja käsitöö liidu juht Liina Veskimägi-Iliste , riiete meister Mareli Rannap ja MTÜ Rahvarõivas tegevjuht Anu Randmaa võivad rahul olla.

Pissiv poiss Jämaja rahvariietes.
Pissiv poiss Jämaja rahvariietes.
Pissiv poiss Jämaja rahvariietes.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid