Kui Kaido Kirst oma talupidamisega kolmel hektaril alustas, sai ta esimeseks saagiks kolme hektari peale vaid kolm tonni vilja. Nii nadi tulemus pani mehe tõsiselt tegutsema, nii et kõrgemad tulemused ei lasknud end kaua oodata. Juba aastal 2009 püstitas ta ühel suvirapsi põllul saagirekordi.

Saarlasest teraviljakasvataja Kaido Kirst on pälvinud ka Inglismaa viljelusvõistluselt YEN kõrgeid tulemusi.

„Püsitasin tõepoolest ühel suvirapsi põllul Eestimaa viimase viie aasta saagirekordi,“ rääkis Kirst toona Maalehele. Nimelt sai ta toona suvirapsi põllult saaki 3,7 t/ha. See pole aga mehe ainus saavatus, saarlasest teraviljakasvataja igal aastal suutnud saada Saaremaa madala mullaviljakusega põldudelt arvestatavaid saake. Tänaseks on Kaido Kirst osalenud kõige rohkem viljelusvõistlustel ja löönud aeg-ajalt ikka mandrimehi oma viljarekorditega.

Rahvusvaheliselt tunnustatud põllumehed

„Aasta põllumehe“ konkursile esitas Kaido Kirstu Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES). Kirst harib praegu oma perega 365 hektarit maad, millest 220 hektarit on tal omandis. 2022. aasta sügisel tunnustas MES Kaido Kirstu parima taimekasvataja tiitliga, seda eelkõige tänuks põhjalike teadmiste ja kogemustega põllumehele, kes on suutnud Saaremaa kivistelt põldudelt korralikke saake välja võluda. Nii on ta saavutanud ka rahvusvahelistel viljelusvõistlustel YEN Inglismaal auhinnalisi kohti, näiteks pälvis saagipotentsiaali realiseerimise arvestuses kolmanda koha.

Nuudi talus kasvatatakse pea kõiki kultuure – rapsi, uba, hernest, kaera, suvi- ja talinisu ning suvi- ja taliotra.

„Sain kõigi aegade parima saagi,“ rõõmustas Kaido Kirst eelmisel sügisel, kui kõrge autasu vastu võttis, sest teraviljakasv oli mullu suurepärane ja ka hinnad korralikud. Aga milline on aga tema põldudel tänavune seis peale põuakahjustusi, selgub kohapeal.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja tänavune kandidaat on Margus Lepp, kes toimetab Pärnumaal Vändra AS-s ettevõtte tegevjuhina. Lepp valiti parimaks taimekasvatajaks mõned aastad tagasi, kuna see mees on agronoomina saanud oma haritavatelt põldudelt samuti rekordsaake. Seda meest peetakse üheks parimaks oma ala spetsialistiks, kuna ta on suutnud ületada talirapsi saagikuse Guinessi rekordit.

Nimelt 2015. aasta augusti lõpul, kui mõõdeti Baltic Agro ja Maamajanduse viljelusvõistluse talirapsipõldude tulemusi, selgus, et Margus Lepp sai toona Virumaal Voore Farmis töötades talirapsi ‘Sherpa’ saagiks pea 6,9 tonni hektarilt, mis ületas senist talirapsi saagikuse maailmarekordit. Tookord ei tohtinud viljelusvõistluse põld olla väiksem kui 5 ha, aga Guinnessi saagirekordi fikseerimiseks oli nõutav vähemalt 8 ha suurune ala. Nii jäigi uus maailmarekord ametlikult fikseerimata.

Toona kommenteeris viljelusvõistluse korraldaja Margus Ameerikas, et kahjuks lasid nad käest hea võimaluse tuua Eestisse talirapsi maailmrekord, kuna ei teadnud täpselt Guinessi rekordite reegeleid. Nüüd nõutakse ka Eesti viljelusvõistlusel, et mõõdetav põld olgu vähemalt 10 ha. Nii et – ootame järgmisi rekordeid.

Parim mahetootja on Uustla talu peremees

Saaremaal külastab konkursi „Aasta põllumees 2023“ žürii ka Meedla külas Uustla talu, kus juba aastakümneid on peetud Eesti maakarja, et hoida ja säilitada meie kohalikku ohustatud tõugu. Maakarja pidamise innustunud eestkõneleja oli aastaid Uustla talu perenaine Liia Sooäär. Nüüdseks on aga talupidamise koos talukarjaga üle võtnud tema poeg Siim Sooäär, kes pälvis 2022. aastal parima mahetootja tiitli. Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutuse esitatud aasta põllumehe kandidaat Siim Sooäär jätkab peretalu traditsioone ja maatõugu piimakarja pidamist osaühingus Saare Maakari. Ta on rajanud talu juurde piima töötlemisruumid ja valmistab sealses juustukojas kavliteetseid juuste rammusast maakarja piimast. Uustla talu küüslaugumaitseline grilljuust kannab ka parima mahetoote tiitlit, mille pälvis Sooäär mõned aastad tagasi.

Aasta põllumehe konkursi kandidaat Siim Sooäär Saaremaalt OÜ st Saare Maakari toodab küüslaugumaitselist grilljuustu, mis kannab parima mahetoote tiitlit.

Maaleht ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda korraldavad konkurssi „Aasta põllumees“ juba 23. korda, et esile tõsta põllumajanduses tegutsevaid inimesi, kes annavad kodumaisesse toidutootmisse väärika panuse.

Esmakordselt valiti aasta põllumees 2001. aastal, siis pälvis selle tiitli pälvis piimakarjakasvataja ja toonase Külmsoo talu peremees Raivo Musting Põlvamaalt. 2022. aastal valiti aasta põllumeheks Harjumaa tuntud köögiviljakasvataja Veiko Pak OÜst Kadarbiku Köögivili. Pak toodab koos perega juba aastaid omakasvatatud köögiviljadest mahlu, mahlasegusid jt tooteid, tuntuim neist on Kadarbiku porgandimahl.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid