Nooruses vanema venna eeskujul merekooli astuda tahtnud Pääsukesel jäi suure konkursi tõttu kooli sisse saamata ning olude sunnil lõpetas ta hoopis 6. kutsekeskkooli treiali erialal. „Töötasin mõnda aega laevaremonditehases, kuid 1974. aastal Nõukogude armeesse võetuna suunati mind ilusasse Palanga linna aega teenima,“ meenutab ta. „Sealt naastes jõudsin pidada nii mõndagi ametit.“

Kui algselt oli mehel plaanis jätkata tööd õpitud erialal, muutis ta oma meelt ja valis autojuhi eriala, mida pidas 14 aastat. Alates 1990. aastast on ta seotud Sauega, kui kolis siia elama. „Olen pidanud Sauel ka toidupoodi, olnud juhataja relvapoes ja tegelenud 13 aastat kasutatud sõidukite müügiga,“ jutustab täna autode tehnoülevaatajana töötav mees.

Pääsuke on olnud Kaitseliidus tegev juba ligi 20 aastat. „Alguses olin lihtliige, kuid läksin kohe Meegomäele veeblikooli ning sain rühmaülemaks. 1994. aastast tänaseni olen olnud kompaniiülem,“ räägib ta. Veel on ta läbinud reservohvitseri sõjalise koolituse Tartus ja Kaitseliidu koolis Alus. Peale selle on käinud Soomes ja Rootsis end sõjaliselt täiendamas. „Sauel tegutsedes pean äärmiselt oluliseks, et klapp meie linnavalitsusega on alati väga hea olnud. Mõistame üksteist ning kokkulepped on alati vett pidanud. Kaitseliit on linnale väga tänulik nii maja kui ka maa saamise ning finantsabi eest, milleks meil endal pole ressursse olnud. Juba alates 1994. aastast oleme teinud tihedat koostööd, kuhu on mahtunud öised linnavalved ning iga-aastased üritustel kaasalöömised.“

230 liiget koondavas Saue kompaniis meeldib Pääsukesele, et ta on suutnud luua korraliku meeskonna, kellega koos töötamine on lihtne ja sujuv ning alluvaid peab vaid suunama ja juhtima. Eks ole ju teada, et vilets on see ülemus, kes teeb kõik ise ega suuda mehi tööle panna. „Mulle meeldib, et Kaitseliidu liikmed on nii erinevad — näiteks noorim liige on 14, vanim 91-aastane. Oleme saanud palju aktiivseid noorliikmeid Saue Gümnaasiumist, kellest loodame pärast ajateenistuses käimist väga head järelekasvu.“

Kaitseliit hindab liikmete aktiivsust

Pääsuke lisab, et nii Saue kompaniil kui ka Kaitseliidul tervikuna on tuua rida naljakaid juhtumeid lugudest, kuidas noored tahaksid olla pealikud, kuid saavad tavaliselt kogemuste ja erialaste teadmiste puudumise tõttu valusa õppetunni. Teistest humoorikatest juhtudest on lood inimestest, kes end Kaitseliitu raha teenimise eesmärgil tööle pakkumas käivad. „Mõned ei ole võimelised väljaõpetki läbima, veel vähem aktiivsust igal ajal üles näitama. Aga meie ei hoia mehi, kes lihtsalt tiksuvad nimekirjas, aga midagi teha ei taha! Kaitseliidus peab olema aktiivne ja vähemalt 48 tundi aastas midagi tegema — olema valves, rookima lund, osalema koosolekul või kaasa lööma üritustel. Ehk „mööblit“ me inimeste näol ei hoia. Vanemad isikud loomulikult võivad rohkem puhata, sest harilikult on nad varem olnud väga aktiivsed.“

Jüri Pääsukese eeskujuks Kaitseliidus on enne teda Saue kompanii pealikuna pikemalt juhtinud Ülo Ostumaa, kes on nüüd juba väljateenitult kaptenina reservis. „Tema oli mees, kes ei lubanud midagi niisama, mida ta ei suutnud täita. Ülo ei loopinud kunagi õhku sõnu, milles ta polnud sajaprotsendiliselt kindel või millest tal polnud konkreetset arusaama. Alati oskas ta kompanii teemadel rääkida selgelt ja anda asjakohaselt nõu. Ka varasem pealik kapten Alar Ehala on mulle suureks eeskujuks.“

Elu moto: mida luban, seda ka täidan

„Minu elu motoks on alati olnud elada ausalt. Pean seda kõige olulisemaks ja olen üritanud ka teistele rääkida, kuidas tuleb täita antud kohustusi ja ülesandeid ehk kui mees annab sõna, siis ta ei võta seda tagasi, vaid täidab selle! Ei ole mõtet anda liigseid lubadusi, mida ei suuda täita,“ räägib Pääsuke.

Ta lisab, et tema iseloomust ja Kaitseliidu töösse uskumisest polekski võib-olla nii palju kasu, kui tema kõrval poleks kõik need aastad seisnud toetav pere. „Kui pere ei toeta inimese huvisid, tööd ja arusaamu, ei saa tegelda südamest mitme asjaga. Ma ei salga: Kaitseliit võtab ära väga suure hulga meie ühist aega, sest olen pidanud käima paljudel kursustel ning kui võõrvägi välja läks, olin peaaegu kogu aeg Kaitseliidus. Aga just pere ja abikaasa tugi laseb mul asju nii hästi teha, kui teen.“

Tööst ja Kaitseliidust vabal ajal paelub vastset teenetemärgi omanikku jahilkäik ning Saue Jahiseltsi juhatuse liikmena tegeleb ta sellega nii palju, kui jõuab. Lisaks on tema hobideks vanade autode ja mootorrataste taastamine ning mõõkade ja märkide kogumine.

Kes teeb, see jõuab!