Õhtu peaesinejana tuleb publiku ette burdoonpunki ja folk'n roll'i viljelev poola ansambel Roberto Delira & Kompany, mida paljud on kõrvutanud tänavu suvel Viljandis esinenud legendaarse rootsi kollektiiviga Hedningarna.

Ansambli liidrit Robert Jaworskit tuntakse Poolas mitme uudse muusikalise katsetuse initsiaatorina. Tema aktiivne muusikutee sai alguse umbes viis aastat tagasi, kui ta sarnaselt paljudele poola noortele meestele Norrasse ehitajaks siirdus. Eneselegi ootamatult vaimustus ta Oslo tänavamuusikutest, jättis ehitustöö ja siirdus kodumaalt kaasa võetud rataslüüraga tänavale musitseerima. Ehkki Jaworski oli ka varem põgusalt paaris ansamblis mänginud, said tema muusikalised unistused tuule tiibadesse alles pärast Norrast naasmist.

Olles lähemat tutvust teinud rootslaste Hedningarna lugudega, leidis Jaworski, et samalaadne müstiline ja sugestiivne hõng sobiks kokku ka poola pärimusmuusikaga. Nii said alguse kaks projekti: Ich Trole ja Zywiolak.

Tema kolmanda bändi, 9. septembril Viljandis esineva Roberto Delira & Kompany muusika on eelkäijatest ürgsem ja sugestiivsem ning selle repertuaari ei kuulu üksnes poola pärimuslikud palad, vaid ka ukrainlaste, leedulaste ja lätlaste lood. Ansambli helikeele nurgakiviks võib pidada Jaworski enda loodud poogenguslit - pilli, mis meenutab ühtaegu nii väikekannelt kui hiiu kannelt.

Sooja tagasivaatena suvise festivali öistele sussisahistamistele paneb hilisõhtul aida hooaja avapeole punkti ansambel Vennakese. Kolm venda - Heiki Int (kitarr), Asso Int (lõõts), Meelis Int (basskitarr) mängivad ja laulavad tantsu saateks merest, maast, armastusest, noorusest ja isamaast. Sedapuhku liitub vendadega ka noor lõõtsamees Martin Müller.

Viljandi lossimägedes paiknev kontserdimaja Pärimusmuusika Ait avati 2008. aastal ning sellest on kujunenud Viljandimaa ning Lõuna- ja Kesk-Eesti kultuurielu üks olulisemaid keskusi. Lisaks kontserdisaalidele asuvad majas vabahariduskool August Pulsti õpistu, Pärimusmuusika teabekogu, MTÜ Eesti Pärimusmuusika Keskuse büroo ning kohvik.

Aida hooaja avapeo korraldamist toetab Poola Vabariigi Suursaatkond.