Võiks ju muidugi pilaga pooleks tõdeda - oleme viie parema hulgas. Kuigi Jõelähtme golfiväljaku arendaja Mait Schmidt pole kunagi samamoodi mõelnud - saada viie parima kilda. Mõtted on käinud natukene teist rada. Aegapidi, üles-alla, nagu golfirada.

Mait Schmidt: "Kui siin mere ääres, Manniva küla servas 2003. aastal golfiväljaku rajamisega alustasime, polnud mõtteski Euroopa ega maailma tippu jõuda. Tahtsime midagi ära teha, Eestis ju golfikultuur puudus."

Piirivalve ala

Siin mere ääres olid siis tühjad karjamaad, mida viimati nõukogude piirivalve valvas. Hoidis värskelt rehitsetud liivariba alati puutumatuna - iga jalajälg pidi näha olema. Nüüd on 130 hektaril endisel tühermaal 18 mänguväljakuga - just nii palju nõuab rahvusvaheline standart - täismõõtmetes golfiväljak 120 kinnistuga. Iga majaaluse maatüki suurus on 1200 - 1500 m2. Pole just väga suur, et aga aed seaduse järgi kinnistut piirata ei tohi, siis sulandub iga maatükk ümbritsevasse alasse. Golfiväljak aga sulandub majade vahele. Kõik on üks tervik.

"Planeerimisel pidime arvestama seda, et kogu ala koos 11 kivikalmega on muinsuskaise all, vanim kivikalme Rebala kaitsealal on 3000 aastat vana. Nii et arhitektidel peamurdmist jätkus," kinnitab Mait Schmidt.

Nüüd on eramute alla kuuluv ala jaotatud viieks külaks, millel igal ühel on oma nimi ja oma arhitekt. Mait Schmidt on endale ehitanud juba teise maja, nüüd elab ta Kaptenite külas, paadikuuri meenutavas majas. Nimetuselt küll lihtne, on maja ometigi väga ökonoomne ja kauni merevaatega.

Sulanda loodusesse

Mait Schmidt: "Tegelikult see meie eesmärk ongi - sulandada majad loodusesse. Ehitada lihtsalt, kasutades looduslikke materjale, peaasjalikult puitu, minimaalselt paekivi."

120st detailplaneeringuga lubatud majast on valmis ehitatud ja müüdud 40, ehitus käib kolmel kinnistul.

Mait Schmidt: "Kõik, kes siia maja on ostnud, on ka golfimängijad. Välja arvatud üks pere. Aga nemadki on kinnitanud, et hakkavad golfiga tegelema."

Samas on mängimas ka Jõelähtme golfiväljakul ka Eesti tippmängijaid. Lööke harjutab Eesti naiste parim Mari Suursalu, kes kinnitab, et temalgi on plaanis siia maja osta. Tuleb veel natuke oodata.

Jaaniõhtu lõke süüdatakse golfikülas vanade hiietammede all. Seal, kus käis teadaolevalt kõige vanem postitee Tallinnast Peterburgi ja kus teelised puhata armastasid. Nüüd on see koht külarahva ühiste jõududega kauniks tehtud.


Kes arvab, et tänapäeva naine unistab lapsevankri lükkamisest - olgu siis ema või vanaemana -, see paneb rängalt mööda. Moodsa naise kärus on golfi kepid. Südamearst Riina Vettus (vasakul), fi guurisõprade klubi president Anne Piirsalu ja koduperenaine Piret Koppel tulid hiljaaegu treeninglaagrist Lõuna-Prantsusmaalt, et kodusel Jõelähtme golfi väljakul oma lemmikalaga edasi tegeleda.


Ainuke kinnistuomanik Jõelähtmel, kes ennast golfi mängijaks ei arva, jalutab koeraga. Golfi mängu lubas ta ära õppida lähiajal.