Maaeluminister Urmas Kruuse tunnistab, et jõudsime metsades möllava taudiga juba ära harjuda ning muutusime ohu suhtes liiga leebeks. Nüüd on katk jõudnud kodusigadeni ning minister räägib Maalehele, mida riik teeb, et taud kontrolli alla saada.
Bioohutusnõuded – desinfitseerimine, farmi aiaga piiramine, rõivaste ja jalatsite vahetus sigalasse sisenedes jms – kehtivad juba aasta otsa. Kas need pole olnud piisavad ja kuidas neid veel saab karmistada?

Esiteks muutub aedade nõue absoluutseks. Teatud kohtades oli siiani võimalik asendada tarastamine teiste ohutusmeetmetega, nüüd on see eranditult kõigile kohustuslik. Pole vahet, kas pead üht või 10 000 siga – risk on täpselt sama suur ja üks siga võib maksta kümne tuhande sea elu.

Teiseks peavad ka väikesed seapidajad koostama bioohutuskava. Suurtel on kava olemas, nüüd muutub see kohustuslikuks ka väikestele. Veterinaar- ja toiduamet (VTA) töötab välja mudeli, kuidas seda teha. Koolitame ka nõustajaid, kes selgitavad veel kord bioohutus­nõudeid.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega