Klientideks ka koolid

Esimene sats sai küpseks 2010. aastal. Järk-järgult on Heiki kuuski müünud kodudesse jõulurõõmuks hinnaga 15-100 eurot tükk. “Need suured on jäänud,” rehvab ta käega mõnekümnele neljameetrisele puule, mis esimesest neljast tuhandest veel põllul haljendavad.

Mitmel neljameetrisel on oranžid sildid küljes. Silm loeb siltidelt koolide nimesid, nagu Kehra kool, Nõmme gümnaasium, Mustamäe gümnaasium, Lilleküla gümnaasium, Tallinna kunstigümnaasium jne. Üsna pea – veel selle aastanumbri sees – viiakse nad kaunistama koole, aga ka mitmeid lasteaedu.

Ühe seitsmemeetrise kuuse on Heiki viinud ka Nõmme linnaosavalitsusele. Tõsi, seda ei kasvatanud ta ise, vaid tõi otse metsast. Suuremad puud tõmbab ta transpordikärule ATV vintsiga. Säärane puu vajab sihtkohas viieliitrist veejalga.

2012. aastal istutas Heiki uued rivid – 900 harilikku kuuske ning 300 nulgu. “Need olid Põhja-Eesti Metsaühistu kaudu tellitud kuuseistikud, mis tulid Leedust. Nulud tõi sõber metsamees, kes kasvatab istandikke ise puukoolis.”

Nulgude kohta arvab Heiki, et see on ebakindel värk: “Neid võib natukene panna, aga mitte liiga palju. Eesti kliima on karm. Nulg kasvab mitu aastat ilusti, siis on üks ebasoodne aasta, nulg põeb ja igasugune õnnetus võib juhtuda.” Vaid aasta nulgude istutamise järel kahjustaski neid päiksepõletus.

2013. aastal istutas Heiki Mardi talu põldudele 500 harilikku kuuske. Istikud sai ta kätte Ülemiste Keskuse parklas ja jällegi Põhja-Eesti Metsaühistult. Abikaasa ning sõbraga istutades pandi kuused mulda üheainsa päevaga.

Eelmisel aastal istutas Heiki 700 harilikkku kuuske, tänavu sama palju. Mees kalkuleerib, et säärase istutamis- ja müügitempoga võiks jätkata ka tulevikus. Kuuseäri tsükkel istutamisest müügini on tavaliselt 7-9 aastat.