Esimese maailmasõja eel ja järel olid spiritism, parapsühholoogia ning okultism Euroopas populaarsed teemad. Peterburist jõudis 1921. aastal mööda keerulisi teid Tallinnasse ka Veera Ivanovna Krõžanovskaja-Rochester (1861–1924), eriskummaline meedium-kirjanik ja kuulus “Peterburi ennustaja”.

Krõžanovskaja oli esimene vene naisulmekirjanik, ligi 80 romaani ja müstilise jutustuse autor.

Ta kuulus põlisesse aadlisuguvõsasse, kuid pärast isa surma sattus perekond vaesusesse. Ülitundlik tütarlaps huvitus juba lapsena okultismist ning tsivilisatsioonide varasest ajaloost, tegeles meditatsiooniga ning külastas spiritistlikke seansse.

Kord olevat end talle ilmutanud salapärane vaim Rochester, kes ütles, et kingib tütarlapsele võime näha tulevikku ja et nüüdsest hakkab ta jutustama inimestele imetabaseid lugusid. Saatuse tahtel leidis Veera armastuse ning abiellus keisri õukonna kantselei kammerteenri S. V. Semjonoviga, kes juhatas õukonna juures Psüühiliste Uuringute Ühingut ning pidas salongi, kus kogunes müstikast huvituv kõrgseltskond.

Teiste seas külastas salongi ka troonipärija Nikolai Aleksandrovitš, kord olevat tulevane Venemaa keiser palunud Veeral endale tulevikku ennustada.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega