Lisaks rõhutavad pöördumise koostajad, et aiandushooajalise esmatarbekauba (s.h seemned, maitsetaimed, marja- ja viljapuuistikud, lilled) kättesaadavus on kevadel strateegiliselt oluline.

„Aiandusega tegelemine on hooajaline – kui kevadel taime ei istuta, siis on õige aeg möödas ja järgmine võimalus tekib alles aasta pärast. Paljud aiandustootjad on kasvatanud ette emadepäeva lilled, noortaimed, mida meie inimesed on harjunud ostma. Müügiks valmis on seemned, lillesibulad. Kõik see on hooajaline kaup. Tegemist pole uue kodumasina või ülikonna ostuga, mida saab edasi lükata. Kevadine müük (aprill-juuni) on lille ja noortaime kasvatajatele elulise tähtsusega, kolme kuuga tehakse ca 70% aasta käibest. E-kaubanduses ei ole kahjuks võimalik kõiki vajalikke elustaimi ja istikuid müüa. Kogu elavmaterjal, mis ette kasvatatud, hävineks, ning ettevõtjatel pole mingit võimalust suvel või sügisel oma olukorda taastada.”

Omalt poolt lubavad aianduskeskused ja aiandustarvetega kauplevad ettevõtted pidada kinni veel karmimatest turvameetmetest ja piirangutest, kui täna valitsuse poolt on kehtestatud.

Arvestades ikka veel kõrgel püsivaid nakatumise näitajaid ja suurt hulka haiglaravi vajavaid COVID-19 patsiente, ei pea valitsus praegu maaeluminister Urmas Kruuse sõnul võimalikuks teha piirangutes erandeid.

"Veel on vaja ühiselt pingutada nakatumisnäitajate alla toomiseks, veel on vaja hoiduda liigsetest kontaktidest, et saaksime hakata kogu ühiskonda järk-järgult kevadele avama. Seepärast palume aiandustoodetega kauplejatel hetketingimustes kasutada nutikaid lahendusi: e-müüki, välimüüki inimesi hajutades, ettetellimist ja kauba üleandmist võimalikult ohutuna,"

Isegi ilma konkreetseid numbreid toomata on ministri hinnangul selge, et see kevad on tulnud teisiti:

"Peame veel vastu. Olemasolevad piirangud ja neist kinnipidamine igaühe poolt on andnud esimesi positiivseid signaale, mis annavad lootust, et me tuleme ka sellest olukorrast välja, koos lilleilu ja häid maitseid pakkuvate köögiviljapeenardega."

Mõned ühispöördumises välja toodud argumendid:

  • Aiandusega tegelemine ja sellele ligipääs on inimeste jaoks mentaalselt ja strateegiliselt tähtis; aiandus töötab teraapilisena, maandab sotsiaalseid pingeid, stressi ja kaitseb vaimse tervise löökide vastu;
  • Aiandus aitab inimesed suunata koduste tegevuste juurde, pakkudes neile vaheldust ja füüsilist tegevust värskes õhus;
  • Eelmine kevad näitas, inimestel on vereringes igal kevadel külvata, istutada ning nad püsivad seeläbi toimetades rohkem kodus. Inimestele on mentaalselt äärmiselt oluline oma tarbeks kasvatada saadusi, kodu kaunistada jms;
  • Aianduskeskuste avamise kaudu on võimalik vähendada üleüldist koormust ja inimeste näost-näkku kontakte, samuti hajutada tekkida võivat ummistust toidukauplustes.