Mati Nuut, kogemuste disainer Foto: erakogu

Elame kogu ühiskonnaga kriisiolukorras. Minu elu esimene Force Majeure. Olen nõukogude ajal üles kasvanud. Tundnud lapsena tuumasõja puhkemise ees hirmu. Seisnud isaga koos võisabas. Osalenud laulvas revolutsioonis. Näinud nii mõndagi. Praegu toimuv aga on minu jaoks täiesti esmakordne. 

Või nagu mu koolivenna 92 aastane vanaema Saaremaalt ütleb: „Ma olen elus ikke köiksugu asju näinud, kuid midagi sellist veel ep ole. Ehk ainult 44 aasta madin saab ligidale.“ Memm elas nimelt 1944 aastal talus, millest 300 meetrit eemal leidis aset Tehumardi lahing. 

Tänases kriisis ei ole akendel tuledega lehvitamisest mitte mingit kasu kui eesliini töötajatel on vahendid otsas. Märksa tõhusamaks abiks oleks kui suurepalgalised ja laialdaste sidemetevõrgustikega avaliku sektori töötajad nagu president oma sidemeid ja mõju kasutaksid, et kaitsevahendite soetamise rahvusvahelised tarneahelad toimivaina püsiksid.

Teiseks – vahetu kaasamise mudel on meie ühiskonnas suuremate väljakutsete ajal alati kasutusel olnud. Ka Vabadussõja ja laulva revolutsiooni võidud tuginesid tegelikul positiivsel kaasamisel. Nagu ka talgud. 

Avalehele
34 Kommentaari
Loe veel: