KERSTI KONT, Eesti Turismifirmade Liidu tegevdirektor

Kunagi kindlasti. Aga millal, ei oska öelda, sest maailmas on nii palju kohti, kuhu tahaks minna.

Viisavabadus on loomulikult kiiduväärt otsus, nagu iga teinegi liigutus, mis võimaldab inimestel kergemini reisida. Samas on diplomaatilises praktikas igati loomulik, et mõnele inimesele otsustatakse viisat mitte anda, igal riigil on selleks täielik õigus.

MARGIT LÕIV, reisifirma Baltic Tours väljamineva suuna müügijuht

Kindlat plaani ei ole pidanud, kuid mingil hetkel oleks kindlasti huvitav ka esimene USA reis ette võtta. Minu jaoks on Ameerika niivõrd suur ja teistsugune maa, et ühele korrale ei ole mõtet väga suuri lootusi seada. Arvan, et esimene kord saab kindlasti olema selline asjast aimu saamise elamus.

Viisavabadus on hea asi, sest lihtsustab riikide vahel reisimist. Hoiab kokku aja- ja rahakulu dokumentide vormistamisel. Arvan et reisimine USAsse kasvab, nagu on juhtunud ka teiste sihtkohtadega pärast viisanõude kadumist. USA on praegu atraktiivne sihtkoht ka tänu dollari madalale kursile.

PRIIT PULLERITS, Postimehe vanemtoimetaja

Viimati käisin USAs sel suvel ja alati on piiri peal olnud pelglik tunne, kuigi viisa on passis ilusasti sees. Pelglikkus tuleneb kriitilisest intsidendist 2002. aasta suvel Los Angeleses, mil saabusin USAsse turismireisile pahaaimamatult ajakirjaniku viisaga, mis tähendab viisareeglite rikkumist, ja äärepealt oleks mind tagasi saadetud.

Möödunud suvel kohtles immigratsiooniametnik Atlantas mind ja mu peret mitte just kuigi sõbralikult, kratsis naise passis aegamööda maha aegunud tema ja laste viisasid ning oli üldse pisut tõreda olemisega.

On ka meeldivaid mälestusi, näiteks 2003. aastast, kui Washingtonis viskas immigratsiooniametnik nalja, et mu naise viisa lubab tal Ameerikasse jääda kuueks kuuks ja minu viisa ainult kolmeks, nii et hoidku ma naisel silma kõvasti peal.

Viisavabaduse peamine eelis on see, et enam ei pea saatkonnas maksma 1300 krooni ja pabistama, kas saad viisa või ei saa. Aga piiriületuse ettearvamatu protseduur jääb ikka alles. 

AGO-ENDRIK KERGE, lavastaja

Ma ei ole veel USAs käinud, aga võib-olla elu lõpul ikka lähen. Mul on hea meel, et USA ja teiste riikide vahelised suhted muutuvad lihtsamaks ning ka Eesti on nende riikide hulka arvatud. Küllap inimesed hakkavad viisavabaduse tõttu rohkem Ameerikasse reisima, ikkagi lihtsam.

MEELIKA HAINSOO, ansambli Vägilased laulja

Mitte niipea, sest mul on väikesed lapsed. Olen USAs kaks korda käinud, mõlemal korral kontsertreisil, ja mul on viisa 10 aastaks.

Kontserte andma sõites oli ilmselt lihtsam viisat saada kui niisama turismireisile minnes, sest siis on olemas küllakutsuja, kes esinejate eest vastutab. Neile, kes lihtsalt reisima minna tahavad, on viisavabadus abiks, sest olen kuulnud, et nii mõnelgi on viisa saamisega probleeme olnud.