Rooma Klubi tuntuim raport aastast 1972 “Kasvu piirid” kuulutas ette, et umbes aastal 2020 jõuab inimkond kvantitatiivse arengu piiri lähedale, sest hea Gaia kingitud ressursse hakkab nappima ja palju tal varuks enam pole.

Tehnoloogia areng pikendab seda protsessi jätkuvalt, aga selle suunda pole võimalik muuta.

Tänane kriis on globaalne. Ehk sunnib selle mastaap inimkonda üle vaatama, millised oleks need väärtused, millele saaks rajada heaolu jätkumise.

Õhus hõljub lootus, et nüüd on lihtne puhtalt lehelt alustada, kõik nö korda teha, kehtestada õiglus, lõpetada seejuures saastamine ja loodusvarade laristamine. Kas see on nii?

Tänane kriis kipub kujutluses piirduma vaid viiruse laiutamise ja pingutustega selle ohjamiseks. Tegelikult on sellel palju siirdeid. Roomaklubilasest visionaar Kaupo Vipp täheldab, et tänapäevane ühiskonnakorraldus on ülimalt põimunud ja seetõttu võib mingi tema osise häiring algatada üldise kokkuvarisemise.

Ta reastab võimaliku kollapsi kulgemise järjekorra: finantsmajanduslik, kaubanduslik, poliitiline, sotsiaalne ja lõpuks kultuuriline. Mis tähendab, et kriisi peatamiseks tuleb alustada majandusest. 

Avalehele
69 Kommentaari
Loe veel: