Silja Lättemäe SVEN ARBET

Hirm selle tundmatu viiruse ees on muutnud inimesed palju hoolivamaks, ettevaatlikumaks ja teistega arvestavamaks. Enam ei trügi haiglase olekuga kaaslinlane sulle poes või ühistranspordis külje alla.

Neid turtsuvaid-köhivaid inimesi õieti ei olegi tänavu näha.

Kas on põhjuseks erakordselt soe talv või koroonapaanika, aga tore on tõdeda, et külmetushaigusi põdevad inimesed on seal, kus on nende koht – omaette kodus, joovad teed, söövad küüslauku ja põevad oma hädad ise läbi, teisi kaasamata.

SÕNA SEKKA

Varasematel aastatel oli talvekuudel täiesti tavapärane, et avalikus ruumis tuligi toimetada turtsuva-köhiva muusika saatel – keegi ei teinud sellest suurt numbrit.

Töökohal leidus talvekuudel aeg-ajalt ikka mõni usin kolleeg, kes köhides või palavikuga vastutustundlikult oma tähtsat tööd tegi.

Tänavu on aga kõik teisiti. Enam pole trendikas haigena tööl käia, avalikult aevastada ja siis oma tegemisi teiste keskel jätkata.

Varem pälvisid gripivaktsiini pooldajad vaktsiinivastaste halvakspanu, et milleks organismi asjata mürgitada. Nüüd ollakse isegi kadedad nende peale, kes õigel ajal selle süsti ära tegid, sest nii on ikka kindlam viirustega rinda pista.

Küllap selle koroonapaanika tõttu on nüüd gripivaktsiinivastalisi ka vähemaks jäänud, nii nagu neid vastutustundetuid kodanikke, kel varem oli täiesti ükskõik, kuidas ja kellele nende piisknakkus levib – peaasi et oma asjad aetud saaks.

Lisaks hoolivamale suhtumisele on uus komme ka see, et enam ei tervitata kättpidi, vaid külgepidi üksteist müksates nagu kukepoksis.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!