Esimese ülesandena eriolukorras pidi PPA sulgema piiri ja peagi kõik välismaalt saabujad karantiini suunama. Politsei peadirektor Elmar Vaher annab ülevaate, kui suurt hulka inimesi see puudutas.

"Meie esimesteks tegevusteks oli piiril ajutise kontrolli taastamine. Oleme suunanud välismaalt tulnud inimesi karantiini 7000 korral. Kuidas me seda kontrollime? Oleme alustanud inimeste läbihelistamisega – teinud 5700 kõnet. Oleme teinud 88 kodukülastust ehk füüsiliselt kontrollinud, kas inimesed täidavad karantiini reegleid või mitte. Kodukülastuste käigus oleme paarikümnel korral leidnud ka seda, et inimesed vajavad abi, nad ei saa toitu käte, neil on puudujääke ravimitest. Töö on aktiivne.“ Vaheri sõnul pole ükski inimene pole jäänud hätta sellisel puhul.

1x
00:00


Täiesti uueks nähtuseks on aga saarte eraldamine ja nö sisepiiri kehtestamine. Vaher räägib, et üldiselt saadakse sellest režiimist kenasti aru. Aga peale eilseid peaminister Jüri Ratse kehtestatud uusi piiranguid Saaremaal, on politsei seal käivitamas erioperatsiooni.

„Tõepoolest, Saaremaast on saamas meile erioperatsiooni koht tulenevalt eilsetest eriolukorra juhi otsustest, kus muutus on üsna suur, sest inimestel on keelatud liikumine. Selline piirang paneb politseile väga palju ülesandeid. Toon sellise näite, et kui tavaliselt töötas Saaremall sellisel pühapäeva hommikul 3-4 politseipatrulli, siis täna on neid juba kuus. Ja homsest oleme planeerinud kogu Saaremaa peale 10 patrulltoimkonda.“

„See tähendab, et peame sinna juurde viima lisaressursse. Meeskonnad planeerivad ressursi viimise. Aga peame arvestama sellega, et ka hulk politseinikke Saaremaal haigestub ja ka sellise operatsiooni oleme ette valmistanud, et kust leida need, kes sellisel puhul Saaremaale olukorda kontrollima läheksid.“

„Ega meil mujalt peale [mandri] tuua pole. Aga koos partneritega Saaremaal, kelleks on kaitseliit, keskkonnainspektsioon, ja abipolitseinikud, me koos operatsioone läbi viime. Aga juba liigub ka Pärnust meeskond Saaremaale appi. Ja ma pean tõenäoliseks, et rahulikematest piirkondadest tuleb sinna juurde viia, et liikumispiirangute üle head kontrolli teostada.“

Samas on ju jätkuvalt vaja ka mandri-Eestis ellu viia 2+2 liikumispiirangu kontrolli, kuidas siis selle jaoks ressurssi jääb?

„Teeme kõik endast oleneva. Saaremaa on selle pärast kõige tähtsam, et nakatunute arv on seal kõige suurem ja kui liikumispiirangut ei jälgita, siis on suur tõenäosus, et arv suureneb. Seepärast saab Saaremaast erioperatsiooni koht.“

„Kui rääkida 2+2 reeglist, siis järelevalvet tuleb teostada. Viimastel päevadel on 340 korral meile teatatud kohtadest, kus inimeste hinnangul on kogunemised aset leidnud. Oleme tõstnud väljakutsetele reageerimise kiirust. Aga usun ka seda, et inimesed aina rohkem hakkavad mõistma seda ja esimesed sigimised sagimised on tehtud ning leitud koht kodus või maakodus, see läheb aina paremaks. Ma usun, et nende väljakutsete arv võib lähitulevikus ka langeda.“

Kas PPA on pidanud juba näiteks karantiini või liikumispiirangute teadliku rikkumise eest ka trahve tegema?

„Üldiselt on inimesed olnud mõistlikud. Oleme teinud 88 kodukülastust ja 17 korral oleme tuvastanud, et inimene ei täida ettekirjutust. Sunniraha hetkel me määranud ei ole. Oleme teinud ettekirjutuse, mis on viimane hoiatus ja järgmisel korral saavad meetmed olema üsna karmid. Oleme läbi viinud ühe väärteomenetluse, kus inimene pole allunud politseinike korraldustele. Jätkame kontrolle, sest meie ülesanne hoida inimesi kodus. Ja läbi suhtluse ja veenmisoskuse teha inimestele selgeks, et koos viibimine pole praegu lubatud. Vajadusel oleme karmid,“ lubas Vaher.

Üpris palju on tekkinud muresid seoses venekeelse elanikkonna informeeritusega, kas nad on ikka saanud aru, mis Estis toimub ja kui tõsine see on. Vaher räägib, et selles osas on tõesti murekohaks Narva.

„Inimeste arusaamist ja teadmist mõõdame üsna hoolega. Oleme märganud, et erikohtlemist vajavad noored ja venekeelne inimene ja peaasjalikult Narvas. Oleme alustanud Ida-Virumaal eritegevusi ja selleks on loodud eraldi flaierid, mida politseinikud ja päästeametnikud majas majja, trepikojast-trepikotta liikudes levitavad ja inimesi kõnetavad ning kutsuvad üles inimesi olema kodus ja toitma 2+2 reeglit. Ma usun, et see annab tulemust.“

„Noortetöö hakkab aina paremaks muutuma, neid kaasatakse eri viisidel. Jätkame nendega tööd tänavatel. Ja muidugi tuleb neile asju seletada ehk teistmoodi. Kui vanainimene hoolitseb oma tervise eest ühtmoodi, siis noor mõtleb teistmoodi.“

Vaher rõhutas, et seoses eriolukorraga näeb politsei kahte ohustsenaariumi. Veebikuritegevus ja lähisuhtevägivada puutuv.

„Peame tõenäoliseks kahte ohustsenaariumi, mille kalal tuleb kõvasti töötada. Üks on veebis toimuv kiusamine aga samamoodi osad kuriteod, kui hakkavad petukirjad liikuma ja inimesed võivad omale osta asju, mis on valekaup.“

„Teine risk, mille oleme omale sõnastanud, on lähisuhtevägivald. Kui inimesed on rohkem kodus ja nagu teame alkoholimüük pole päevasel ajal piiratud, siis peame tõenäoseks, et lähisuhtevägivallas võivad toimuda muutused. Kui vaatan kuriteostatistikat, siis võttes arvesse teisi kuritegusid, siis lähisuhtevägivallas pole toimunud paranemist. Oleme paigutanud rohkem patrulle, et sellele kiiresti reageerida, kui sellest teada antakse.“

„Aga on veel oluline muutus, kui varasemalt vägivalla kuritegusid saime teada tänu kolmandale osapoolele, sest keegi nägi pealt avalikus ruumis, siis täna on see pugenud rohkem pere keskele ja kriisi ajal ei pruugita peksja kohta politseile infot andma, mis võib olukorra hullemaks teha. Kutsun kõiki sellest teada andma, kui lähisuhtevägivald või üldse vägivald on kuskil aset leidnud!“

Viimaks räägib Vaher saates PPA seisudest isikukaitsevahendite ja politseinike testimisest viiruse suhtes.

Mis puutub maskidesse, siis need on Vaheri sõnul politseile hädavajalikud töövahendid. „Hetkel on maskide seis väga kriitiline, maskide varu on meil kaheks-kolmeks päevaks. Loodan, et riigi tarbed õnnestuvad, kui mitte, siis on olukord väga halb,“ nentis ta.

„Muude kaitsevahenditega prillid, kostüümid, millega meie kriminalistika eksperdid töötavad, nende osas on meil varu. Töötame palehigis selle nimel, et hanked õnnestuksid.“

„Oleme loonud eraldi süsteemi politseinike testimiseks. Oleme testinud 274 politseinikku ja kuus politseinikku on andnud positiivse proovi. Haiguslehel on umbes 180 töötajat, mis on võrreldes tavaolukorraga 50 inimest rohkem. PPA on ette valmistanud enda jaoks kriisiplaani, osad töötajad on suunatud koju karantiini – nende töö on olla täna kodus – ja valmistume sellega selleks, et kui olukord mõne nädala pärast on väga hull, siis on meil ikka politseinikke, kes saaksid inimestele appi minna.“