Foto: Siim Lõvi

“Ajastaeg” on maakeelne mõiste, mis tähistab aastaringi, väljendab teadlikkust aja ja elu ringkäigust ning maa ja ilma terviklikkusest. Maausulistel algab aasta esimesest päevast, mis pikem kui eelmine, seega 25. detsembril. Jõulud algavad pööripäevaga 21. detsembril ning lõpevad mõni päev pärast uut ajastaega. Niisiis: vanaaasta oli eile, 24. detsembril ja täna, 25. detsembril on uusaasta.

Maavalla kalendris nummerdatakse aastaid alates Billingeni katastroofist, mis varasematel andmetel toimus aastal 8213 e.m.a.

Billingeni katastroofiks nimetatakse sündmust, mil hilisjääaegne Balti jääpaisjärv murdis Rootsis Billingeni mäest põhja pool väljapääsu Atlandi ookeani (hilisematel andmetel umbes aastal 9600 e.m.a). Tänu sellele langes veetase Läänemere nõos väga kiiresti ning suur osa Lääne- ja Põhja-Eestit vabanes vee alt.

Maavalla koda kirjutab: “Uue aasta öösel syyakse seitse või yheksa korda, et saada eelolevaks aastaringiks jaksu ja rammu. Söögikorraks piisab ka mõnest suutäiest. Uue aasta saabudes tuuakse tuppa värsket vett ja pestakse nägu. See toob tervist ja jõudu.

Uue aasta päeval, 25.12. käivad mehed ja poisid kylas head uut aastat soovimas. Päev hakkab nyyd pikemaks minema. 26.12. alates on kohane kylas käia nii meestel kui naistel.

Jõuluaeg kestab taliharja- e jõuluemapäevani (17.01.).”