Ütlete, et teie meelerahu ei kõiguta miski ja jõulude ajal tülitsemine on viimane, mida tahate? Eriti kui koos on sugulased, kellest osaga kohtusitegi aasta tagasi ja toonane tüli on praeguseks ununenud. Peaaegu.

Ent muutused meie elus ei jäta puutumata ka jõule. Oluliseks on saanud hoopis uued teemad, elu on mobiilsem, suur osa suhtlust on kolinud internetti. Veeta kogu õhtu külg külje kõrval inimestega, kellega tavaliselt ei suhelda, on juba iseenesest keeruline.

Mõelge näiteks, kuidas teie seltskond võiks lahendada järgmised päevakajalised teemad.

Interaktiivne graafika: Imbi Võrel, Mart Nigola

Esimese laevaga lahkuks!


Juba mõned pitsid hinge alla visanud ja näost punetav isamaalise hoiakuga onu lööb rusika lauale. “Aga vaat kui tuleb sõda!” lajatab ta. “Kui paljud teist siia jääksid?” – “Esimese laevaga lahkuks,” nähvab üks sugulane ja laudkond lööb sumisema. Kuidas siis nii? Laua ääres on argpüks! Äkki on siin isegi keegi, kes ei taha kaitseväkke minna? Halvemal juhul süüdistab üks pool teist reetmises. Nüüd lähevad käiku väljendid, mida pole ilus isegi mõelda, veel vähem sugulastele nende laste kuuldes öelda. Käsi püsti, kellel juba nüüd vererõhk ei tõusnud?

Kaabud


“Seda ma ütlen, et EKRE-l on mitmes asjas ikka õigus küll!”

“No teate! See, mida Helme soomlaste peaministri kohta ütles...!”

“Aga mis seal siis valet oli?”

“Misasja! Äkki lähed veel tõrvikurongkäigule ka?”

“Loomulikult. Me oleme seal alati terve perega olnud. Mul on praegugi tõrvik autos. Tahate, näitan?”

Jälle raiuvad!


Kolmandat aastat ketrab ühis­konnas metsateema. Kahetsus­väärselt palju inimesi kütab siiani puudega või saab metsandussektorist tööd. Aga veel enamate seenekohad on paljaks raiutud ja hinges käärib pahameel. Pitsi viina pole vajagi, kui laua taga juhtub olema mõni metsamees või RMK töötaja – siis on selles laua otsas sarved koos. Arutelust, kui palju võiks metsa raiuda, oleme jõudnud etappi, kus rahvas ei taha näha enam ühtegi lageraiet.

Muide, kes selle kuuse tuppa tõi?

Greta Thunberg


Sügise vaidlusteema nr 1 jõuab kindlasti süldi ja heeringa vahel lauda. Nii et olge valmis sõna sekka ütlema! Kindlad jutupunktid on need:

- Miks see laps koolis ei ole?

- Tüüpiline keskealise valge mehe halvustav arvamus!

- No mida! Kaugele näha, et kõik on lavastatud, ta on lihtsalt käpiknukk!

- See vapper ja aus tüdruk ajab õiget asja!

Jne.

Ah jaa, enne kui oma noorte sugulastega vaidlusse sööstate, pange end valmis selleks, et nad on Greta esinemisi inglise keeles vaadanud, jagavad muret maailma pärast ja usuvad teda rohkem kui teid.

Ja see pole veel kõik

Arvatavasti on kaalukad sõnavahetused tulemas ka Soome uue peaministri, Jüri Ratase, kliimaprobleemide, veganluse, presidendi, süvariigi, kohtute kallutatuse, mujal elavate eestlaste, elektriautode, laste nutisõltuvuse jms üle.