Luusna talu heinamaal asus Ago Talvari meeste punker, mille Asso Kommeri jäägrid 1990ndatel taas üles vuntsisid. Foto: Mattias Palli

Idee vastupanuliikumisega seotud kohti märgistada sai Silvi Rehkalt mõne aasta eest tema koduvallas Ehmjas metsavendade kunagise punkri asukoha pidulikul tähistamisel.

Naine mõtles asja oma vaatevinklist läbi ning küsis toetust Oru vallalt. Seal leiti, et tähistamist väärivaid paiku on pea igas külas, jõuab siis vald neid kõiki toetada.

Rehkalt sai aga ise tööga hakkama. “Hea, et vald loagi andis,” tõdeb ta.

Appi tulid oma pere liikmed – abikaasa Arved saagis, immutas ja värvis plaadid, minia Enelin Öpik valmistas arvuti abil teabelehed ning kiletas need, poolvend Ülo Loorens tõi oma lehmaaiast neli immutatud posti, Vasalemmas elav vend Vello Laanes varustas tegijad suure haamri ja kangiga.

Ülo koos poegadega tõi kaasa terve ATVde üksuse, et kahe Änniste küla talu – Luusna ja Ristemäe – rahvas läbi rägastike kohale viia.

Esimene tahvel

Kena kollase tahvlini, millele kirjutatud “Siin Luusna talu heinamaal oli üks Talvari meeste punkritest” pole huvilistel tõesti kerge jõuda. See ei ole metsatee, kus meelsasti kõnnitaks hilisel õhtul.

Avalehele
5 Kommentaari
Loe veel: