TÕSI TAGA


Andres Ülviste

  • Kõlakatel on kõlapinda.
  • Arg sõdur langeb lahingus näost ära.
  • Tühi kott seisab püsti vaid seisakuajal.
  • Kaasajooksik ei tohi end tühjaks joosta!
  • Teiste seljas liugu laskmine on teistele vastukarva.
  • Kes tou kirja paneb, ei see õigekirjareeglitest hooli!
  • Halvim alluvusvahekord on allumine provokatsioonile.
  • Lolli arvates on tiivad antud selleks, et kõrgelt kukkuda.
  • Staažikale ladvaõunale võivad pikapeale juured alla kasvada.
  • Ka pidulikult linte läbi lõigates jõutakse ükskord ikka lõpulindini.
  • Kui villased sokid jalga panna, saab varvast visates villast visata.
  • Kui silmad põlevad peas, küll siis tuleohutuse tagamiseks peagi vesi silma tuleb.
  • Viiruse võitmiseks tuleks ka kinoseansse ja teatrietendusi korraldada ilma publikuta.
  • Hea advokaat aitab plindrist välja, halb advokaat aitab väljast plindrisse.
  • Astmevahelduse huvides võiks ju vahel astuda ka mujale kui ämbrisse.
  • Kui keegi kipub hüppama, pead olema valvel, et ta näkku ei kargaks!
  • Kel on kombeks tööd koju kaasa võtta, sellele sobib kodutöö.
  • Kõrgemalt poolt tulnud juhtnöör võib olla hoopis õngenöör.
  • Kes ise patuta, sel on lähima patuseni vaid kiviga visata!
  • Parem pagejate purustamine kui pugejate parastamine.
  • Ka parimate puhul kehtib põhimõte „parim enne“.
  • Kui sind nöögitakse, siis ära ole nöögiulatuses!
  • Tasuta lõunaid andes jõuad omadega õhtule!
  • Allakäigu puhul tuleks teha käiguvahetus.
  • Kas ristõielisi tuleb külvata ruutpesiti?
  • Protestimiiting on mässumeelelahutus.
  • Keemiline puhastus on puhas keemia.
  • Pension on väljateenitud sissetulek.
  • Tähtis mutter oli viimase vindi peal.
  • Rännumees oli kohvrimeelne.
  • Ära pöörata ei tohi pöördumatult!
  • Kummitempel on lõdva kummiga.

PAETISME

JÜRI PAET
Enamasti on lobamokk ka kobakäpp.
Tsirkuses valitseb karm kord, köielkäijad peavad nööri mööda käima.
Sünnipäevapeole tuleb minna näljarotina ja lahkuda täissöönud puugina.
Tark oskab omatehtud lollustele alati põhjenduse leida.
Kui Indias on kamasutra, siis meil on kamarajura.
Eesti jalgpallil läheb aina keerulisemaks leida vastust küsimusele „Keda me suudame võita?“.
Nafta hind kukkus maailmaturul kõvasti, kuid meie kütusemüüjad ei lase ennast sellest segada.
Ega sellepärast ei pea värvipime olema, kui nähakse tulevikku ainult mustades värvides.
Kui mees laseb naisel pidevalt kaagutada, siis on ta munajoodik.
Kui ujumisoskus on kehv, tuleb vette minna mitte päästerõngaga, vaid õlekõrrega.
Ükski seadus pole nii turvaline, et seda ei saaks rikkuda.
Koolis õpetatakse igasuguseid valemeid, kuid edu valemist ei räägi keegi.
Miks öeldakse „karda jumalat“, kui kõik teda armastavad?

SAJANDITAGUNE NALI

SIRJE A. REI kogust
Pidu pimeduse riigis

Pimeduse vürsti teenrid tulid tööreisilt tagasi, et peremehele ette kanda, mida igaüks neist valguse riigi vastu teinud on ja missuguseid abinõusid nad selles töös paremaks pidasid.

Esimene astus ette ja ütles: „Suur valitseja, mina toon inimeste juurest sinule ohvriks hulga vennalikku ja sõbralikku meelt ja rahu. Ma olen selle päris paljudelt kätte saanud ning nüüd on nad üksteise vastu vaenujalal ja tigedust täis. Tähtsaim abinõu selles töös oli joomine ja kõrkus.“

„Sinu töö läheb korda,“ kostis valitseja, „aga see on juba tuntud asi.“

Teine tuli ja rääkis: „Mina toon hulga ametnike tööalast truudust – paljudelt olen selle välja petnud ja neid ka õpetanud, nii et nemad enam ei hooli õigusest ega ka vaestest. Tähtsaim abinõu oli joomine, selle järel südametus ja omakasu.“

„Kah juba teada asi,“ täheldas saatan troonilt, „aga siiski midagi, mis meie asjus kaasa aitab.“

Kolmas kõneles: „Minul on kaasas abielurahva truudus, armastus ja austus üksteise vastu. Kelle käest ma ühegi nendest asjadest kätte sain, seal olid õnne- ja rahupäevad möödas. Mõnusaim abinõu oli joomine ja hoolimatus üksteise vastu.“

Valitseja vastus sellele oli sama mis eelmistele.

Neljas astus ette ja teatas: „Mina toon rahu rahvaste ja riikide vahelt. Olen neid vihale ja vaenule juhtida jõudnud, nii et neil ei puudu himu üksteist sõjaga hävitada, kuigi nad vahest ka rahust räägivad. See vaen tekitab inimeste seas suurt segadust ning hoiab nende meeled ja püüded meie vastu käivate tegude pealt ära. Parimad abinõud vaenu tekitamiseks olid ajalehed, rahvuslik uhkus ja himu teistelt saaki saada.“

„See on juba midagi uuemat, see on hea!“ kiitis suur peremees rahulikult.

Viies tuli ja ütles: „Võtsin välja minnes nõuks, et vaeste, õnnetute, hädaliste, hooletute, hulguste ja laiskade hulka kasvatada. Aga raske oli see ülesanne. Seni on olnud nende arv suur ja see ei tahtnud enam kasvada. Kõik abinõud olin ma ära proovinud; kui viimaks ka joomisega katsusin, sündis see, mis soovisin. Paljudel jäid lapsed hooletusse ja nälga. Paljude õnne ja hea käekäigu, mis ühtedel juba käes oli ja teistel ees ootamas, panen nüüd sinu jalgade ette. Joomisega olen need nendelt võtnud.“

„Hästi tubli tegu!“ täheldas saatan troonilt.

Seejärel rääkis kuues: „Mina võtsin nõuks varaste, röövlite, mõrtsukate ja kõiksugu kurjategijate arvu suurendada ja inimeste meelt tooremaks muuta, sest südameheadust oli neis üleliia palju. Raske oli see töö, aga läks korda. Kõige parem ja tarvilik abinõu oli kõrts ja joomine.“

Saatan tänas.

Seitsmes astus lähemale – see näis õige noor ja rumal kurivaim olevat – ning ütles: „Mina arvasin, et inimestele tervis kõige kallim varandus on ja hakkasin seda nendelt riisuma, aga kuidagi ei tahtnud seda kätte saada. Ahvatlesin neid siis jooma ja nad murdusid – nad ei hoolinud enam oma ega ka lähedaste tervisest.“

Saatan noogutas ja tänas.

Kaheksas teatas: „Mina toon vagadust ja jumalakartlikkust. Paljude südametest sain ma need kätte. Parim abinõu oli, et neid kõrtsi jooma meelitasin, aga ka välispidine, poolik haridus aitas.“

„Sa oled tubli sulane, ma tänan!“ ütles saatan.

Üheksas tuli ja kõneles: „Mina läksin koolide ja kirikute kallale, et nende tööd rikkuda ja nende õpetatud headus hingest välja juurida. See töö läks mul hästi korda. Kõige paremad abinõud olid joomine, joogimajad ning ka see, kui kool ja kirik oma tööd pealiskaudselt, ilma armastuseta teevad, ilma et nad ise eeskujuks oleksid.“

Kümnes ütles: „Mina tegelesin noortega ja sain päris paljudelt kätte austava meele vanemate vastu, alandlikkuse, vooruse, puhtuse sõnades ja kommetes, valitsemise iseenese sõnade ja tegude üle. Väga tõhusaks abinõuks olid joogimajad, joomine ning ka kõiksugu lõbuhimu ja logelev eluviis.“

Valitseja saatanlik nägu läks rõõmsamaks. „See on jälle uudsem ja hästi tore tegu,“ ütles ta uhkusega, „see mõjub!“

Seejärel oli eelviimase kord. Ta rääkis: „Mina ei teinud muud kui õpetasin ja kihutasin inimesi jooma ning see läks korda. Ka kõige tähtsamate hariduse asjadega, ka teadus- ja haridusseltsidega ning muude tähtsate kogude ja koosolekutega ning kiriklike usuliste pidudega olen mina joomakombe sõbralikult ühendanud ja selle nende pääl armsaks mooduasjaks teinud. Mis kasu sellest meile tuleb, on aja näidata. Paremaks abinõuks oli mulle inimeste rumalus, nende lõbu- ja maitsehimu ning see asi, et ma inimestel meelisegavaid jooke ja joogimajasid aitasin leida. Et asjale veel hoogu juurde anda, tegin kihutustööd ka selleks, et ikka enam uusi joogimajasid asutatakse ja erinevaid jookisid inimestele ette topitakse. See läks korda. Palju uusi hullutavate jookidega joogimajasid sai käima pandud ja selleks peamiseks abinõuks oli joogimajade omanike ahne omakasu.“

Saatan troonil sirgus kõrgemaks. „Väga tubli, ma tänan!“ ütles ta saatanliku rahuloluga. „Sinu töö saab meile kõige enam vilja kandma. Olen nüüd kõigi siinrääkijate suust kuulnud, mis suur ja tähtis mõju joomisel meie asjus on. Kui inimene ei joo, ei siis jaksa meie ka väga palju teha, et neid muuta ja voorused saavad valguse riigis jälle tõusuteele.“

Ja siis tuli veel üks, kaheteistkümnes, kes ütles: „Minul on üksainus asi – naisterahvaste häbitunne. Need toon ma noorte naiste käest. Tähtsaim abinõu selle kättesaamiseks oli rumalus ja joomine.“

Saatan kargas troonilt püsti ja hüüdis: „Selle tood sina! Väga hea uudis! Kõige kallim, ilusaim pärl, mis ma iial ihaldada võiksin! Nemad, naisterahvad, olid ja on minu töö edenemiseks, edasiminemiseks kõige visamad vastupanijad. Aga seal, kus nende, eriti noorte neidude häbi- ja autunne on langenud, seal on langenud ka meie püüete viimane tõke! Seal on inimeste hulgast põgenenud nende viimne kaitseingel ja täielik võim on meie käes. Selle tähtsa võidu peale peame me täna suure rõõmupeo ja ka selle peale, et meie oma riigi kasvamise kasuks igas valdkonnas nii tubli abinõu – joomise – oleme leidnud!“

Ja pimeduse riigis algas suur pidu, mille lõpetamist ei mäletanud keegi.