Lea Pihlak

See oli avamine ja avastamine, mis eelmisel reedel Jõgeval sündis.

Pole võimalik isegi öelda, mis või kes on selle ime sünni peategelased – kas koolilapsed, kes luuletustest ennast kanda lasksid; nende õpetajad, kes seda avastamisrõõmu alles hoidsid ja suunasid; korraldajad või Lehte Hainsalu, kelle luuletused osutusid ajatuks.
Lea Pihlak

“Arvan, et meil on erakordselt vedanud, et neid hõrkusid tekste, mis lavalaudadel kõlasid, kuulas ja nägi meiega koos nende tekstide autor,” ütles Toomas Lõhmuste.

Luulelavastusi oli kutsutud hindama ja truppide juhendajatele tagasisidet andma nõukoda koosseisus Lehte Hainsalu, Leelo Tungal, Kristiina Oomer, Jaak Allik, Toomas Lõhmuste, Märt Treier, Margus Mikomägi, Mall Türk, Rain Mikser.
Lea Pihlak
Erakordseks tegi luulefestivali sel aastal kaheksakümneaastaseks saava poetessi Lehte Hainsalu kohalviibimine. Kõige pisemad luuletuste lugejad laval olid teise klassi poisid ja plikad. Lehte Hainsalu ütles, et kirjanikuks olemine on tema jaoks olnud nii tähenduslik, et ta ise ei ole julgenud ennast kirjanikuks nimetadagi.
Lea Pihlak
Betti Alveri luulepäevade korraldaja Lianne Saage-Vahur oli seekordsed luulepäevad kirjanik Hainsalult täpseid sõnu laenates nimetanud “Ilmaruumi salalaekaks”. Selles salalaekas on üheskoos silmad lahti elu jälginud Hainsalu elutunne, elukogemus ja poeetika. Nüüd kannavad neid väärtusi miskitpidi endaga kaasas ja edasi just sellest puudutuse saanud Eesti lapsed – veel kord rõhutan, et alles poisid ja tüdrukud.
Lea Pihlak

Üks Lehte Hainsalu luuletus, “Olla veel laps” kõlas lavalaudatelt laste esituses üsna mitu korda. Väärt luule on kultuuri alus.

“Laps olla, laps olla kaua nii/hällist hauani.” Jah, Lehte, just nii. Ja teie mõtetega koos on see kindlasti kergem.