Ajule vajalikke polüküllastumata rasvu leidub rohkesti seemnetes ja pähklites. Shutterstock

Ajul on laialdane verevarustus. Pidev verevool, mis sisaldab närvirakkude jaoks vajalikke aminohappeid, mineraale, hapnikku ja glükoosi, varustab aju energiaga. Korrapärane vere ringvool ja terved ning tugevad veresooned on olulised tagatised aju heale toitumisele.

Aju on niivõrd tähtis, et selle turvamiseks on kehal mitmeid kaitsevahendeid. Lisaks pealuule ja kaitsekihtidele on veel ka süsteem, mida nimetatakse aju-vere tõkkeks ja mis kaitseb aju igasuguste mürkainete vastu. See tõke võimaldab vaid valitud ainetele läbipääsu. Kahjuks aga pole see tõke täiesti n-ö lollikindel. Lisaks kasulikele ainetele laseb ta läbi ka näiteks vähem kasulikud, näiteks alkoholist, nikotiinist ja kofeiinist pärit ained.

Ajurakke tuleb toita, et see saaks tugevaid ja selgeid impulsse edastada ning kogu närvisüsteemi vajaliku kütusekogusega varustada. Energia aju tankimiseks ja ajurakkude ning vahendusainete tervise säilitamiseks tuleb toidust, mis moodustavad mõistuse eluliselt tähtsad ehitusplokid. Põhilised füüsilist ja vaimset tegevust toetavad ning soodustavad toitained on vesi, proteiinid, süsivesikud, rasvad, vitamiinid ja mineraalid.

Allikas: Lorraine Perretta, "Toida mõistust", Maalehe Raamat 2001