Foto: Sven Arbet

Kui nüüdne pererahvas Hardi ja Sirli Zupping maaelust unistama hakkas, jäi neile kinnisvaraportaalis silma räämas taluhäärberi müügi kuulutus, hoone endine hiilgus oli vaid aimatav. 2004. aastal tegi senine linnapere elumuutva otsuse ja ostis väärikas eas maja ning kolis linnast maale. Ajal mil hooned enda valdusesse saadi, paistis keldrisse kuu, ja maja veranda oli osaliselt põlenud. Elumaja esimesel korrusel elas paar eakat inimest ja majas asunud sotsiaalkorteritesse oli sisse kirjutatud neidki, keda sealkandis aastaid nähtud ei oldud. Kogu asjaajamine, rääkimata maja remondist, neelas päris palju aega.

Tulevase kodu kallal õhinaga tegutsema hakates leidsid praegused omanikud vana häärberi kohta palju põnevat. Ajalooürikutest selgus, et talukoht kuulus kord Kriimani mõisale. Leping, millega talu 1884. aastal mõisalt välja osteti, on arhiivis säilinud. Toonase tehingu teinud Karel Põdderson oli tõenäoliselt jõukas mees, kui jaksas maa ja majad välja osta, aga ilmselt ei osanud ta kirjutada, sest allkirja kohal on kolm risti.

Häärberi õue piiravad väärikad tammed ja uhkeldava sissepääsu ees on kaks vana elupuud. Häärberi kõige tähelepanuväärsem osa ongi kolmnurkse viiluga, puust sammastele toetuv ning kaarjalt laieneva trepiga sissepääs.

Avalehele
0 Kommentaari
Loe veel: